• 03.06.2023 19:58

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Честит 7ми Мај – Ден на македонската полиција

Денес се одбележува Денот на македонската полиција – 7 Мај. Со одлука на Владата на Република Македонија од 20 април 1993 година, 7 мај е востановен како Ден на македонската…

Интервју на професор Нацев за унгарскиот медиум Hype and Hyper

Европскиот воз одамна замина – интервју со Александар Нацев за унгарскиот медиум Hype and Hyper. Веројатно го пропуштивме моментот за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ – изјави Александар Нацев,…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6337 денари, а на американскиот долар 55.9543 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.9906 денари, а на швајцарскиот…

Православните верници го слават Велигден, Христос воскресе! – Вистина воскресе!

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше…

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден

Верниците на Римокатоличката црква денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде…

Шведска на пат да стане првата држава на непушачи, Македонија лидер во Европа

Шведска е на пат да стане првата земја на непушачи. Со околу пет проценти од луѓето кои пушат цигари секој ден, Шведска е на пат да стане првата држава ма…

Попов: УМС е најголемиот и единствен политички подмладок кој има енергија, мотив и капацитет

На денешната панел дискусија насловена „32 години на страната на младите“ свое обраќање имаше претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Сергеј Попов кој истакна дека Унијата на млади…

Ораторска вечер при правниот факултет на универзитетот „Гоце Делчев“- Штип

На 30ти март 2023 год, четврток, од 19 часот се одржа овогодишната финална ораторска вечер при правниот факултет на универзитетот „Гоце Делчев“- Штип. Пред бројни интелектуалци, професори, пратеници и јавни…

Нацев: Европската политичка заедница е иницијатива која сеуште ја бара својата улога на европската политичка сцена

Професорот Александар Нацев беше гостин во вечерната политичка емисија на унгарската национална телевизија М1. Главни теми за разговор беа очекувањата од Европската политичка заедница (European Political Community) и во каква…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6782 денари, а на американскиот долар 58.2639 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.8824 денари, а на швајцарскиот…