• 26.05.2022 10:04

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

ССМ се заканува со штрајк откако власта не предвиде пари за линеарно зголемување на платите

Сојузот на синдикати на Македонија не ја исклучува можноста за генерален штрајк доколку не се исполни нивното барање за линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и не остварат средба…

МПЦ – ОА доби благослов од СПЦ за автокефалност

„Соборот на нашата црква благословува, одобрува, прифаќа и признава автокефалност“ рече поглаварот на СПЦ, Порфириј. Христијанските верници со голема радост ја дочекаа веста за признавањето на автокефалниот статус на МПЦ-ОА…

Утре се празнува Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Кирил и Методиј е државен македонски празник кој се празнува на 24 мај. Празникот е во чест на…

Илиевски: На УКЛО-Битола му е потребен нов ректор, но не со кандидати за ректори кои немаат капацитет

Пред некоја седмица заврши објавениот јавен оглас за избор на ректор на Универзитетот „Свети Климент Охридски“-Битола (УКЛО), согласно Законот за високо образование (ЗВО) за време од три (3) години, односно…

Горивото поскапува, РКЕ ги одреди новите цени на горивата

РКЕ ги одреди новите цени на горивата во нашата земја, а според најновата одлука, бензините ќе поскапат, додека цената на дизелот ќе се намали Регулаторната комисија за енергетика на Македонија…

(ФОТО) ЦБИ ја оддржа Годишната Конвенција на 21ви Мај, по повод пет годишнина од основањето

По повод пет години од основањето на Центарот за безбедносни истражувања -ЦБИ, минатиот викенд го одбележа значајниот јубилеј со организација на Годишна конвенција. На конвенцијата беа присутни претставници од државните…

Професор Нацев денеска во „Филибастер” на Радио Лидер 107.4

Денеска професорот Александар Нацев од 15.10 ќе гостува во живо во емисијата „Филибастер” со Предраг на Радио Лидер. Професорот Нацев ќе зборува за: колку е загрозена безбедноста, полициските и воените…

„Лирскиот дом на Ацо Шопов“ на Филолошкиот факултет

Денес со почеток во 12 часот, во организација на Катедрата за македонска книжевност и култура при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе се…

Инфлација во ЕУ

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1 отсто на годишно ниво од 7,8 отсто во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. Стапката на инфлација во…

За 3 месеци годинава се затворени 3.920 фирми во Македонија, а лани 6.995 во целата година

Во првите три месеци од 2022 година затворени се 3.920 фирми во Македонија, покажуваат податоците на платформата Бизнис.Мрежa.мк. Ако по првиот квартал се познава годината, лошо и се пишува на…