• 19.01.2022 14:41

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

(ФОТО) Светиот крст во Скопје посветен на сите христијани во знак на сплотеност и заедништво

Игор Јакимовски го фати Светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите на реката Вардар во Скопје по нивното…

Денеска е големиот христијански празник Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.…

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство

Денешната средба на премиерите на Бугарија и Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Скопје ја поздрави и поранешниот германски министер за Европа и актуелен пратеник во Бундестагот, Михаел Рот,…

Бугарскиот премиер Петков дочекан со скратена македонска химна без имињата на револуцинерите и Крушевската Република

На премиерот на Бугарија Кирил Петков му беше приреден свечен пречек пред владата на Република Македонија. Тој беше дочекан од неговиот домаќин Димитар Ковачевски. Но, кога дојде редот за изведување…

Бугарскиот премиер Петков одби да одговори неколку клучни прашања на новинарите

Средба меѓу Димитар Ковачевски и Кирил Петков не донесе ништо ново. Говорите на двајцата премиери се состоеа во меѓусебни пофалби и охрабрувања без никаква суштина. Единатвено што остана забележно е…

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

На синоќешната седница, Влада донесе Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во…

Турција официјално го менува името, потврди Ердоган

Турските власти одлучија да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, објави турската телевизија ТРТ. Претходно овој месец турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави соопштение во кое се наведува дека…

Почетокот на второто полугодие одложен за 1 февруари

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта се одложува за први февруари годинава, одлучи Владата на Република Македонија сношти на владина седница по препорака на Главниот координативен кризен…

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ уште првиот ден се огради од македонското малцинство во Бугарија

Маричиќ уште првиот ден се огради од македонското малцинство во Бугарија, додека клима со главата на бугарските барања за внесување на Бугарите во македонскиот Устав, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на претходната…

Во Украина се одбележува споменот на бранителите на аеродромот во Доњецк и сите загинати војници

Денеска во Украина се почитува споменот на бранителите на аеродромот во Доњецк и сите загинати војници. Им благодариме на сите украински воени лица, доброволци, медицински лица и волонтери за нивната…