• 26.10.2021 07:06

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • ДИК: Градоначалници добија 34 општини, во две општини ќе се повтори изборниот процес

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, во две општини ќе се повтори изборниот процес

Во првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини од кои во 22 општини градоначалниците се од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, девет се од коалицијата предводена од…

Последен ден од кампањата за локалните избори 2021

Во пресрет на денешниот последен ден од предизборната кампања за Локалните избори на 17 октомври, партиите ги продолжија активностите со средби со граѓаните ветувајќи, како што наведоа, издржани проекти според…

Романците не и веруваат на ЕУ, расте евроскептицизмот

Повеќе од две третини од граѓаните на Романија веруваат дека нивната земја треба да ги брани своите интереси доколку се во судир со правилата на ЕУ, дури и ако тоа…

Полска планира да потроши 404 милиони долари за изградбата на ѕид кон Белорусија

Полска планира да потроши над 404 милиони американски долари за изградба на ѕид на границата со Белорусија, според предлог-законот за кој пратениците треба да разговараат денеска во обид да го…

Ким Џонг Ун: Воено се зајакнуваме за да се заштитиме од Американците

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека развојот на оружје во неговата земја е одбрана од непријателските политики на САД и военото зајакнување на Јужна Кореја, што го дестабилизира полуостровот,…

Колумна на д-р Наташа Котлар – „Ракување со историјата по повод 11ти Октомври!“

По повод 80-годишнината на големиот празник – 11 Октомври, би направила едно историско поврзување! Така, за нас, Македонците, солунските браќа Кирил и Методиј се важни како основачи на првата словенска…

Будимпешта ја поддржа Варшава откако полскиот суд го доведе во прашање законодавството на ЕУ

Унгарија е единствената земја во ЕУ што ја поддржа контроверзната одлука на Уставниот суд на Полска, според која делови од законодавството на ЕУ се некомпатибилни со Уставот на Полска, јави…

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по обвинението за корупција

Премиерот на Австрија, Себастијан Курц, за кого е подигната истрага под обвинение за „поткуп, корупција и злоупотреба на довербата“, поднесе оставка од својата функција. Премиерот Курц, кој е и претседател…

Мигранти од Индија пронајдени кај Демир Капија, возачот удрил во полициско возило и избегал

Мигранти биле пронајдени синоќа кај Демир Капија, возачот кој ги превезувал побегнал. Ова го потврди денеска за МИА, Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Синоќа околу 23.20 часот кај Градско…

Симон Трпчески ја доби наградата „Георги Божиков“ за изведба на македонско дело

Македонскиот пијанист маестро Симон Трпчески ја доби наградата „Георги Божиков“, за изведба на едно дело од македонски композитори во 2020 година. Наградата ќе ја прими на 14 октомври, на свеченото…