• 09.08.2022 15:24

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Колумна на м-р Александар Богатинов – „Илинден – заштитник на македонскиот идентитет“

Колумна на м-р Александар Богатинов – „Илинден – заштитник на македонскиот идентитет“

Нескромно е прашањето за најголемиот празник во Македонија. Но, сигурно сме исправени пред големиот Илинден. Празниците се државнички, верски, лични, професионални, итн, но под ова поднебје, нема друг така сличен…

„РУДАР РОК ФЕСТ 2022“ Пробиштип – објавен е датумот и групите кои ќе настапат

По неколку години пауза, повторно ќе се одржи култниот Рудар Рок Фест во Пробиштип. Овој фестивал, кој за првпат се оддржа 1997ма година, е еден од најпрепознатливите музички фестивали во…

НАЦЕВ: Илинден го дочекуваме во една крајна општествена исполитизираност и нагласен антагонизам

Во своја изјава за весникот „Вечер“, професорот Александар Нацев дава свој осврт на моменталната состојба во Македонија во очи на големиот празник Илинден. Прочитајте ја целата негова изјава подолу: „Овој…

Чулев: По 25 години во служба на татковината, веќе не сум дел од безбедносниот систем

Тоа што за сите нас е патриотизам за оваа предавничка власт е екстремизам и радикализам. Хибридниот режим предводен од СДСМ со сета сила ја уништува државата, удира по професионалците, се…

Македонско движење за самоопределување: Во целост ја отфрламе унитералната изјава на МНР, Македонците во Албанија говорат на македонски дијалект

Македонското движење за самоопределување од Албанија (МДС) целосно ја отфрла унитералната изјава на МНР, а во врска со македонскиот јазик со која се тврди дека само на денешна територија на…

Нацев: МВР потфрли во справувањето со вооружените лица кај Мавровка

Универзитетскиот професор Александар Нацев со свој коментар дава опис на настаните кои се случија вчера кај плоштадот „Скендербег“, и ги детектира слабостите во постапувањето на МВР. Реакцијата Ви ја пренесуваме…

Институт САРИСА: „Европеизација ДА, бугаризација НЕ!“

Реакција на Институтот за конзервативни политики САРИСА во контекст на најновите случувања со предлогот за симнување на ветото за отпочнување на преговорите со ЕУ! Европеизација ДА, бугаризација НЕ! Затскриено позади…

Јовчески: Безбедносната состојба во Прилеп не е на задоволително ниво

Интегрален текст: „Повод и причина за денешната моја изјава е да го осудам чинот од вчерашниот инцидент што се случи во раните утрински часови.  Вчера на директорот на ЈКП –…

д-р Џордан Питерсон: Ги жртвуваме нашите деца на олтарот на брутална, крајнолевичарска идеологија

Медицинската професија се распаѓа како последица на радикалните трансродови активисти. Постојат цврсти докази дека многу древни општества жртвувале деца на своите богови. Родителите во древните феникиски колонии во Картагина, Сицилија,…

СКАНДАЛ: Универзитетски менаџмент земал пари од студентски фонд

Во Македонија на повеќе универзитети при запишувањето, таков е случајот и со Битолскиот универзитет Свети Климент Охридски, примените кандидати меѓу другите документи поднесуваат: индекс и студентска легитимација, пријавни листови, три…