• 05.12.2022 11:21

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-moderator

  • Home
  • Собранието ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции

Собранието ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции

Во Собранието денеска на продолжението на 82 седница по скратена постапка се донесоа законите за судска служба, за јавнообвинителска служба како и за извршување санкции. Како што стои во образложението…

Српскиот динар од овој месец на курсната листа на Народна банка

Советот на Народната банка донесе Одлука за начинот на формирање и објавување на средните курсеви на Народната банка, во која најзначајно е вклучувањето на српскиот динар на курсната листа на…

Отворен македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

На денешното отворање на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, организаторите потсетија дека Бугарија е 15 пати осудувана од Европскиот суд за човекови права во Стразбур за забраната за…

Во недела стрелките на часовникот одат еден час наназад, нема продолжување на летното сметање на времето

И покрај размислувањата за продолжување на летното сметање на времето, сепак Владата соопшти дека ќе дојде до поместување на стрелките од часовникот ноќта меѓу 29 и 30 октомври, пренесува Курир.…

Македонија го одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Денеска Македонија го одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година…

Предупредувачки протест во Пошта: Исплата на плати до вторник или протест пред Влада, егзистенцијата на 2.200 семејства доведена во прашање

Двети синдикални организации на Македонска пошта денеска повторно одржаа предупредувачки протест за време на паузата. Бараат да им биде исплатена септемвриската плата, да не се доцни во иднина со исплатата…

Ќе се намалува цената на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Мобилните оператори од Европската Унија и од Западен Балкан денеска се сретнаа со претставници на Советот за регионална соработка и на Европската комисија на разговори за планираното намалување на цените…

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот, ССМ бара кривични за Арсовска и в.д директорот на ЈСП

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот Штрајкувачите од ЈСП треба кривично да одговараат, велат и од Кабинетот на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и од раководството…

Автобусите почнуваат да сообраќаат, вработените во ЈСП ќе добијат плата утре

Постигнат е договор за платите на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие и автобусите на ЈСП веќе ќе почнат да сообраќаат, потврди за МИА претседателот на синдикатот на ЈСП Миќо Стојановски.…

Бугарија го забрани отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

Советот на Благоевград го забрани отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“, именуван по славниот македонски поет, пренесува Фокус. Во своето соопштение, Советот на Благоевград порача дека градот нема да…