• 01.07.2022 08:05

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-moderator

  • Home
  • Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното производство, кои се закануваат дополнително да ја заострат понудата на пазарот. Членовите на нафтената алијанса…

Во организација на ЦБИ се одржа семинарот P-SEC3

Во организација на Центарот за безбедносни истражувања – ЦБИ на 18ти јуни се одржа семинарот P-SEC3, во кој беше опфатена обука на учесниците во делот на ракување со пиштол, а…

Сметките струја повисоки и за 50 отсто: Утре одлука за тарифите за струјата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ги објави новите тарифни блокови за потрошувачката на електрична енергија, дознава Алсат. Според извори од регулаторна, од првично најавените нивоа на промени, зголемени ќе…

РКЕ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за еден денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Екстра…

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично зголемување на струјата

Од наредниот месец, граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично покачување на електричната енергија. Новите сметки за електрична енергија ќе бидат повисоки за над 20%. Со зголемувањето на…

Романија дели бесплатни таблети калиум јодид за граѓаните во случај на нуклеарна несреќа

Таблетите калиум јодид ќе бидат дистрибуирани неделава за граѓаните во Романија, јавија романски медиуми. Шеесет и пет милиграми калиум јодид ќе треба да се земе при случај на нуклеарна несреќа,…

Лицата над 30 години во Грција имаат можност да примат четврта доза од вакцината против Ковид-19

Граѓаните во Грција на возраст од 30 до 59 години, од денеска, доколку сакаат, можат да закажат термин за вакцинација со четврта доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на…

НАСА за прв пат лансираше ракета од комерцијална база во Австралија

Американската вселенска агенција (НАСА) за прв пат лансираше ракета од комерцијална база надвор од територијата на САД, јавува Anadolu Agency (AA). НАСА утринава лансираше тројна ракета од вселенскиот центар Арнем,…

Собранието денеска ќе ја одржи 75-тата седница, на дневен ред се три точки

Собранието денеска треба да ја одржи 75-тата седница, на чиј дневен ред се три точки, меѓу кои ребалансот на Буџетот и Предлог одлуката за продолжување на крзината состојба на дел…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРМ, еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а американскиот долар чини 58.6231 денари. Швајцарскиот франк изнесува 61.2540 денари, а британската фунта изнесува 71.9307 денари. Курсна листа…