• 03.06.2023 21:16

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-author

  • Home
  • Слободата не значи буквално се

Слободата не значи буквално се

Живееме во време кога слободата е најбитна за развиток на едно здраво општество. Без неа просперитетот би бил замислена именка. Слобода значи индивидуално или општествено дејствување без да се соочи…

Инспектори извршиле рација во домот и канцеларијата на Руди Џулијани

ФБИ изврши претреси во домот и канцеларијата на Руди Џулијани, кој беше личен адвокат на претседателот Доналд Трамп. Рацијата е дел од истрагата за зделките на Џулијани со Украина. Неговиот…

Почина претседателот на Танзанија, Џон Магуфули

Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули почина на 61 година, објави Потпретседателката на земјата. Тој почина во средата од срцеви компликации во болница во Дар ес Салам, рече Самија Сулуху Хасан…

Бајден гледа на 4 јули како „Ден на независноста“ од Ковид-19

Претседателот на САД Џо Бајден изјави дека се надева дека Америка може да ја „обележи независноста“ од Ковид-19 на 4 јули доколку луѓето се вакцинираат. Тековните мерки им даваат приоритет…

Ворен Бафет конечно се приклучи на ексклузивниот клуб вреден 100 милијарди долари

Ворен Бафет конечно се приклучи на ексклузивниот клуб вреден 100 милијарди долари во кој се припаѓаат Елон Маск, Џеф Безос и Бил Гејтс. 90-годишниот Бафет е претседател на инвестициската фирма…

Грабар-Китаровиќ – хрватската железна дама

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден ви ја претставувамe Колинда Грабар-Китаровиќ, хрватскa политичарка и дипломат, која беше претседател на Република Хрватска од 2015 до 2020…

Брегзит: Велика Британија и ЕУ постигнаа договор за проверки на границата со Северна Ирска

Велика Британија и ЕУ постигнаа договор за тоа како ќе се спроведат правилата за Брегзит, особено во врска со Северна Ирска. Владата на Велика Британија вели дека е пронајден принципиелен…

Три претходни претседателски избори кои беа решени во “продолжетоци”

На 1 декември 1800 година Изборниот колеџ ги објави резултатите. Ендру Џексон освојува најмногу гласови на Изборниот колеџ, 99 наспроти 84 за Џон Квинси Адамс (син на вториот американски претседател…

Џесика Стегруд, шведска политичарка, европратеник, економист

Џесика Маргарета Стегруд е родена на 27 септември 1970 година во Брома, Кралството Шведска. Taa студирала економија на Универзитетот Карлстад од 1989 до 1991 година и на Универзитетот Гавле од…

Пеги Нунан – писателка, колумнистка, добитник на Пулицерова награда

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставуваме Пеги Нунан. Нунан е родена во Бруклин, Њу Јорк, и има дипломирано на универзитетот Ферли Дикинсон.…