• 22.09.2023 03:11

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Hristijan Risteski

  • Home
  • Владата заговара воведување на Воен данок – Нов удар за осиромашување на граѓаните

Владата заговара воведување на Воен данок – Нов удар за осиромашување на граѓаните

Во Министерството за финансии се заговара воведување на кризен данок, по примерот на воениот данок во 2001 година. Ова значи плаќање на дополнителен процент данок на буквално секоја финансиска трансакција. …

Владата разгледува прогресивен, но и кризен данок, опозицијата обвинува дека ќе се удри врз стопанството и стандардот на граѓаните

Вицепремиерот Фатмир Битиќи, најави можност за воведување прогресивен данок, но, како што вели, за богатите кои за време на пандемијата станаа уште побогати, намалување на персонален данок во одредени сектори…

Државното земјоделско земјиште се продава за да можат земојделците да го окрупнат својот капитал

Целта на продажбата на државното земјоделско земјиште е ситните земојделци да се здружат и да го окрупнат поседот за да може да имаат поголем профит и компетититвност на домашнито и…

Над 80.000 поплаки за неисплатени плати и откази

Или се неисплатени плати или откази без постапки, дури 80.000 поплаки за прекршување на работничките права пристигнале на адресата на Сојузот на синдикати, потврдуваат оттаму. Првиот човек на ССМ Дарко…

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Угостителите од понеделник најавија дека ќе излезат на протест ако не се исполнат нивните барања за еднократна финансиска помош за сите регистрирани угостителски објекти што се затворени. Тие обвинуваат дека…

Текстилниот сектор пред колапс, нема државна помош преку петтиот пакет мерки

Над 6.000 текстилни работници во земјава минатата недела се испратени дома, на колективен одмор, кој ќе им трае две недели. Ваквата одлука, која силно одекна во текстилните градови Штип, Прилеп…

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите за економија и финансии и…

Заев на потпишување на Меморандумите за реализација на најавените инвестиции во Александруполи, Грција

Денеска, 31 март 2021 година (среда) во 12:00 часот премиерот Зоран Заев, ќе се обрати на настанот по повод потпишување на договорите за реализација на проектите Терминал на течен природен…

Вложувањето во зелена енергија е неколку пати поисплатливo отколку во фосилни горива

Инвеститорите во секторот на електрична енергија од обновливи извори, константно ја надминуваат конкуренцијата во фосилни горива според оставрената добивка на глобално ниво. Ова го утврдиле во својата анализа Imperial College…

За еден месец регистрирани нови над 900 невработени лица

– Бројот на невработени лица на крајот на февруари според евиденцијата на Агенцијата за вработување изнесува 159608 лица што е за 927 лица повеќе во однос на јануари 2021 година.…