• 05.06.2023 18:00

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Sasho Petkovski

  • Home
  • Германија ќе придонесе со над 1 милијарда евра хуманитарна помош за Сирија

Германија ќе придонесе со над 1 милијарда евра хуманитарна помош за Сирија

Германија ќе придонесе со над 1 милијарда евра хуманитарна помош за Сирија, изјавија на донаторската конференција во Брисел, наменета за проширување на хуманитарните напори за земји зафатени од војна, како…

Холандски избори 2021 година

На 17 март треба да се одржат парламентарните избори во Холандија. Моменталната влада е предводена од кабинетот на Марк Руте која е составена од победничката партија VVD-Народна партија за слобода…

Ватикан не даде благослов за хомосексуалниот брак, вели Бог не може да го благослови гревот

Канцеларија на Ватикан, издаде формален одговор на прашањето дали католичките свештеници имаат овластување да благословуваат геј бракови. Одговорот, содржан во објаснување на две страници објавено на седум јазици и одобрен…

Франција сака да биде шампион за родова еднаквост

Меѓународниот ден на жената на 8 март е силен потсетник за тоа како родовата дискриминација и родовото насилство  е поразителна реалност за жените и девојчињата ширум Франција. Само во изминатата…

Орбан формира нова група

Унгарската владејачка партија Фидес разговара со конзервативните политички сили, вклучувајќи го и италијанскиот популист Матео Салвини, додека таа бара нова група во Европскиот парламент, изјави во петокот, премиерот Виктор Орбан.…

Почина Џорџ Шулц на 100 годишна возраст

Еден од најголемите политички креатори на сите времиња, служејќи тројца американски претседатели, Џорџ П. Шулц почина на 6 февруари на 100-годишна возраст. Запаметен како еден од највлијателните државни секретари во…

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка во вторник, во тактички политички маневар за кој се надева дека ќе му овозможи да изгради нова коалиција. Италија беше фрлена во нова политичка…

Мисија на ООН во Либија за спроведување на примирјето

Четвртата мисија за поддршка на ООН во Либија (УНСМИЛ) соопшти дека предвидува распоредување на ограничен број меѓународни набудувачи за да се обезбеди спроведување на примирјето меѓу завојуваните либиски ривали. На…

Европската комисија одобри помош за авиокомпаниите погодени од КОВИД-19

Европската комисија одобри помош од 73,02 милиони евра за Алиталија, една од главните авиокомпании што оперираат во Италија, тврдејќи дека поддршката е во согласност со правилата на ЕУ за државна…

Расел Кирк – поборник на традиционалистичкиот конзервативизам и истакнат соработник на Фондацијата Херитиџ

Расел Амос Кирк (19 октомври 1918 – 29 април 1994), бил американски политички теоретичар, моралист, историчар, социјален критичар и книжевен критичар, познат по своето влијание врз американскиот конзервативизам во 20…