• 03.12.2023 08:58

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Јанко Благоевски

  • Home
  • Претседателот на МАНУ со изјава: Првиот човек на државата работи против македонизмот

Претседателот на МАНУ со изјава: Првиот човек на државата работи против македонизмот

Историјата од осамостојувањето на Македонија нѐ учи дека не е важно кој во моментот владее, поголем дел од оние што се наоѓаат во рововите ќе останат таму, можеби ќе сменат…

На денешен ден во скопскиот театар во 1938 г. првпат на македонски е изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо Крле

На 27 декември 1938 година во Скопје, кое тогаш било под српска окупација, како и останатиот дел од територијата на денешна Македонија, на македонски говор првпат била изведена драмата „Парите…

Малите и микро бизниси против даночни реформи: Удрете по сивата економија, не удирајте по тие што плаќаат давачки

Малите и микро бизниси на мета на владата. За околу 50.000 фирми, меѓу кои фризерници, бутици, семкарници, занаетчии, итн., од 2023 година ќе нема повеќе можност за ослободување од плаќање…

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале Тимот за санкции од Вашингтон кој беше во Македонија со цел поагресивно да истражува корупција кај поранешни, но и…

БЕКТЕШИ: Точно е дека ДДВ-то на струјата ќе го зголемиме на 10 отсто, целта на Владата со таа мерка е справување со енергетската криза

Товарот од енергетската криза нема да биде на грбот на граѓаните и до крајот на грејната сезона ќе биде обезбедено 24 часа снабдување со електрична енергија, а во градот Скопје…

Пораките на Блаже Конески

На денешен ден пред 29 години починал Блаже Конески, поетот и лингвистот што го кодифицираше македонскиот јазик. „Сетете се како е да останеш без татковина. Тоа е исто како да…

Од денеска ограничување на цената на руската нафта, но и забрана за увоз во ЕУ

Одлуката за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел значи дека таа ќе може да се продава на трети земји користејќи танкери на земјите од Г7…

Владите на земјите членки на Унијата не постигнаа договор за ограничување на цената на руската нафта

Владите на членките на Европската унија вчера не успеаја да се договорат за ограничување на цената на руската сирова нафта, бидејќи Полска инсистираше на границата да биде пониска од онаа…

2022 година ќе има речиси двојно послаб раст, а 2023 ќе биде уште полоша

Ограничена од високите каматни стапки, острата инфлација и руската војна против Украина, се очекува светската економија да постигне само скромен раст оваа година, а уште помалку во текот на 2023…

ССМ ги притиска пратениците да изгласаат повисоки плати за административците

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) до координаторите на пратеничките групи достави отворено писмо со предлог барање сите пратеници едногласно да предложат и изгласаат подобрување на работничкиот стандард. -Очекуваме, сите…