• 28.03.2023 15:09

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Jane Jancheski

  • Home
  • ГОДИНАВА СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 116 ГОДИНИ ОД БИТКАТА „НА НОЖОТ“

ГОДИНАВА СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 116 ГОДИНИ ОД БИТКАТА „НА НОЖОТ“

Битка на Ножот — најголемата и најкрвавата битка водена од Четничкиот институт на Македонската револуционерна организација во периодот по Илинденското востание. Битката се одиграла на 14 јули 1907 година на врвот Ножот, во близината на селото Ракле, Прилепско, а огласот и…

Прилеп – Градоначалникот Јовчески со најголема доверба меѓу сограѓаните

Еве зошто најголемиот дел од прилепчани, веруваат во градоначалникот Јовчески. Според анализите и проектите, градоначалникот Јовчески е досега најуспешен градоначалник на општина Прилеп, и покрај сите препреки, блокади… Дека е…

Добро утро наставнику!

Се сеќавате ли кога учениците им стануваа на наставниците? Порано, кога наставникот или наставничката ќе влезеа во училница, учениците стануваа и ги поздравуваа со добро утро, добар ден, довидување… Зошто…

Денес е голем ден за Македонија-Роденден на Александар Македонски

На денешен ден* во Пела, тогаш главен град на Македонија, се родил престолоследникот на кралот Филип II и епирската принцеза Олимпија. На истиот ден генералот Парменион извојувал победа против сојузот…

Прилеп ли е? Бронкс ли е? Синоќа во Прилеп гореше уште еден автомобил. 4-ти по ред овој месец

После автомобилот на директорот на ЈКП “Koмуналец”, автомобилот на вработен во локалната самоуправа и автомобилот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески, синоќа во Прилеп настрада уште еден автомобил. Како што…

„МАКЕДОНСКИ ШЛАГЕРИ – СТАРИ ПЕСНИ – НОВИ ЅВЕЗДИ“

Концерт Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи концерт „МАКЕДОНСКИ ШЛАГЕРИ – СТАРИ ПЕСНИ – НОВИ ЅВЕЗДИ“ во East Gate Mall. Специјални гости: Давор…

Јовчески и Прилеп викендов беа стожер на Македонштината

Дали владата несакајќи го разбуди Македонизмот? Дали владата несакајќи го сплоти народот? Патриотизмот пуштен на најако во Прилеп!!! Прилеп стана синоним на НЕПОКОРОТ. Предавничкиот протокол на Таче, не слушајќи го…

Градинарството е важно за детскиот физички, емоционален и социјален развој

Наставник Гоце Бумбароски: Живееме во ера во која животот на децата е сведен на постојано седење и слаба физичка активност, ера кога драматично се зголемува телесната тежина кај децата. Училишните…

“Битка на бендови”

“Битка на бендови” ќе се одржи на почетокот на месец јули, во рамки на Културното лето на Општина Кисела Вода. Објавен е јавен повик, на кои можат да се пријават…

Избори во Тетово

Владата донесе решение за распуштање на Советот на Општина Тетово согласно исполнувањето на еден од условите во членот 75 од Законот за локална самоуправа, според кој општинските совети ќе бидат…