• 01.12.2023 13:31

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Sarissa Editor

  • Home
  • Гори Букурешт! Навивачките грла пејат: Бисер Балкански! (Видео)

Гори Букурешт! Навивачките грла пејат: Бисер Балкански! (Видео)

Македонските навивачи го преплавија главниот град на Романија во пресрет на историскиот натпревар на Македонија на Европското првенство против репрезентацијата на Австрија кој ќе се одигра на Националната арена во…

Нетанјаху: „Ова е обид за државен удар“

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во понеделникот ги обвини за „лицемерие“ и за водство на „лов на вештерки“ државните обвинители по првиот ден на сведочењето во судењето за корупција против…

„Haм никoгaш нe ни недocтигал paзум, нaм ни недocтига лyдocт“

Денеска си спомнуваме за легендарниот Ристо Шишков кој е истакнат македонски филмски и театарски глумец кој е роден на денешен ден на 23 март 1940 , а умира на 17 јули…

Уставен суд конечно ќе одлучува за Законот за јазици и Преспанскиот договор

Уставниот суд денеска ќе одржи подготвителна седница за предметите во кои е оспорена уставноста на Указот за Законот за ратификација на договорот со Грција, познат како Преспанскиот договор и на…

По повод 78-годишнината од депортацијата на македонските Евреи , денеска во МАНУ беше промовирана книгата „Базичното антисемитско законодавство на Царството Бугарија“

По повод 78-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот концентрационен логор Треблинка, денеска во Македонската академија на науките и уметностите беше промовирана тријазичната книга „Базичното антисемитско законодавство на Царството…

Орбан: За нов брак 36.000 евра, долгот се брише по трето дете, а плус субвенции за дом и автомобил

Новите мерки на Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан вклучуваат поголем заем за семејствата со најмалку две деца за да им се помогне да купат дом, субвенции за купување автомобил…

Направи ли премиерот безбедносен лапсус со изјавата за британското разузнавање?

Повеќе дилеми се појавија во јавноста по вчерашното признание на премиерот Заев дека со цел набавка на вакцини контактирал со шефови на тајни служби како британската разузнавачка агенција МИ6. “Дали…

Денот на жената: Демонстрантите се судрија со полицијата во Мексико

Полицијата употреби со солзавец и штитови за да се справи со демонстраторите на плоштадот Зокало во главниот град Мексико Сити. Полицијата употреби солзавец и палки за да помогне во растерување…

САД предупредуваат на новата „пролетна офанзива“ на Tалибанците

Талибанците би можеле да остварат брзи воени придобивки во Авганистан кога ќе се повлечат американски и НАТО трупи, предупреди американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Според договорот меѓу Tалибанците и претходната…

Нацев: Министерството за одбрана треба да се бори за правата на војниците, а не да ги манипулира

Универзитетскиот професор Александар Нацев упати јавна поддршка за поранешните припадници на Армијата на Република Македонија кои јавно на прес конференција обвинија дека се изманипулирани од страна на раководните лица на…