• 30.03.2023 08:58

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Образование и наука

  • Home
  • Лингвистите дадоа одговор: Како е правилно Турција или Туркије?

Лингвистите дадоа одговор: Како е правилно Турција или Туркије?

Туркије или Турција? Како е правилно? Одговор дали реномираниот професор Људмил Спасов! -Некои медиуми почнаа да го применуваат ‘новото име’ на Турција, но тоа е погрешно. Претседателот на Советот за…

Македонците во Србија бараат отварање Kатедра за македонски јазик и Лекторат во Белград

Македонија и Србија имаат најдобри можни „братски” меѓусебни односи на сите полиња. Србија го признава македонското малцинство, неговиот идентитет, АСНОМ, македонското име, македонскиот јазик и култура. Во Србија живеат над…

НАСА: Заврши мисијата „Ин-сајт“ на Марс

По два неуспешни обиди за воспоставување врска оваа недела, американската вселенска агенција НАСА официјално „го пензионираше“ приземјувачот „Ин-сајт“, со што ја заврши оваа мисија на Марс. Приземјувачот последен пат бил…

Почнува студиската 2022/2023 година

На факултетите во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” – Скопје денеска ќе бидат организирани први академски часови за симболично означување на почетокот на студиската 2022/2023 година и добредојде…

(ФОТО) НАСА: Охридско и Преспанско – Пар антички езера

Инструментот на НАСА Imager-2 (OLI-2) на Landsat 9 направи снимка на двете наши најголеми езера – Охридското и Преспанското, на кои доминира природната боја. Во текстот објавен на сајтот на…

На студиите по македонски јазик и книжевност се запишале само 16 студенти, а имало 190 места

Поразителни се бројките од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ по првиот уписен рок за студенти за новата академска година, пишува „Фокус“. На насоките Македонски јазик и Македонска книжевност и јужнословенски книжевности,…

Што во суштина се интернетот, Deep Web и Dark Web?

Интернет Интернетот е местото што го знаеме, сајтовите кои редовно ги користиме, кои се индексирани од пребарувачите за да можат едноставно да се најдат, и сите имаат пристап до нив.…

Трибина во организација на ВМРО-ДПМНЕ „Стартот на учебната година со старо нови предизвици и нерешливи проблеми“

Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во организација на партијата насловена „Стартот на учебната година со старо нови предизвици и нерешливи проблеми“…

МОН: Се е подготвено за утрешниот почеток на новата учебната година

Оваа учебната година ја почнуваме поподготвени од изминатите, учениците од првиот ден ќе имаат учебници и помошни материјали. Интензивно се работеше на новите наставни програми за прво, второ, четврто и…

Големо откритие: Телескопот ,,Џејмс Веб” откри јаглерод диоксид на планета надвор од Сончевиот систем

Телескопот Џејмс Веб на НАСА недвосмислено откри присуство на јаглерод диоксид на далечна егзопланета надвор од Сончевиот систем. „Тоа е првиот јасен, детален и непобитен доказ“, соопшти Европската вселенска агенција.…