• 05.12.2022 13:17

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Религија

  • Home
  • МИТРОВДЕН: Св. великомаченик Димитриј е заштитник на Солун, кој многу пати го спасил овој град од големи неволји

МИТРОВДЕН: Св. великомаченик Димитриј е заштитник на Солун, кој многу пати го спасил овој град од големи неволји

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун, од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители, Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и…

Денеска е Крстовден

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја…

Бигорски манастир соборно го слави својот моќен Застапник, Свети Јован Претеча и Крстител

Со песни и торжество, со благодарности и славословија, Бигорски манастир го слави богопрославениот патрон, својот заштитник, закрилник и небесен застапник, светиот славен и чесен пророк, Претеча и Крстител Господов, Јован.…

Православните верници го празнуваат Успение на Пресвета Богородица

Православните верници денеска го празнуваат големиот празник Успение на пресвета Богородица.. Со свечени литургии во многу храмови и молитви, бројни верници и граѓани ги посетуваат црквите и манастирите.. Меѓу дванаесетте…

Денес се празнува голем празник, Преображение господово

Нашата Света Црква, сеќавајќи се на сите настани од земниот живот на Господ Исус Христос, и овој пат пред нас изнесува еден чудесен по својата длабока смисла празник – празникот…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат овие светители: Светиот маченик Евсигниј Беше војник кај царот Максимијан, кај царот Константин Велики и кај неговите синови. Присуствуваше на мачењето на Светиот…

Во петок и сабота е Задушница, празникот се одбележува во знак на сеќавање на починатите

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во знак на сеќавање на починатите На Задушница се сеќаваме на блиските лица…

МПЦ – ОА доби благослов од СПЦ за автокефалност

„Соборот на нашата црква благословува, одобрува, прифаќа и признава автокефалност“ рече поглаварот на СПЦ, Порфириј. Христијанските верници со голема радост ја дочекаа веста за признавањето на автокефалниот статус на МПЦ-ОА…

Утре се празнува Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Кирил и Методиј е државен македонски празник кој се празнува на 24 мај. Празникот е во чест на…

Вселенската патријаршија ја призна МПЦ-ОА и воспостави канонско единство

Синодот на Вселенската патријаршија ја тргна 55 годишната шизма од Македонската православна црква и одлучи да воспостави канонско и евхаристичко општење во македонските владици, свештениците и со народот, објави Религија.мк.…