• 05.12.2022 12:03

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Култура

  • Home
  • Регистриран Центар за македонски јазик како невладина организација: Во Грција ќе се изучува македонски јазик

Регистриран Центар за македонски јазик како невладина организација: Во Грција ќе се изучува македонски јазик

Центарот за македонски јазик во Грција со задоволство објавува дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во Грција. Барањето за регистрација на организацијата беше…

Мојсова-Чепишевска: Афирмацијата и развојот на македонистиката во странство треба да е државен приоритет

„Афирмацијата и развојот на македонистиката во странство треба да е државен приоритет, истакна директорка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во…

Рудар Рок Фест 2022: Интервју со организаторите и најава за фестивалот

САРИСА: Вашиот ангажман за возобновување на традицијата поврзана околу Рудар Рок Фест е за почит и поздравување. Што ве мотивираше да се одлучите на ваков чекор? РРФ: Размислувањата, присеќавањата и…

Во Битола почнува фестивалот на кинематограферите од светот „Браќа Манаки“

Кинематограферите од светот од денеска до 26 август ќе бидат на Фестивалот „Браќа Манаки“ чие 43. издание ќе се реализира во битолскиот Центар за култура, Офицерски дом, кино „Манаки“ и…

Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик

Шеесет странски македонисти и слависти од седумнаесет држави ќе учествуваат на 55. Летна школа на  Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје…

(ФОТО) На денешен ден – 1 август

30 п.н.е. Октавијан Август (Gaius Iulius Caesar Octavianus Augustus) ја освоил Александрија во Египет. 10 п.н.е. Роден е римскиот цар и историчар Клавдиј Први Тибериј Друз кој во текот на…

Колумна на м-р Александар Богатинов – „Илинден – заштитник на македонскиот идентитет“

Нескромно е прашањето за најголемиот празник во Македонија. Но, сигурно сме исправени пред големиот Илинден. Празниците се државнички, верски, лични, професионални, итн, но под ова поднебје, нема друг така сличен…

(ФОТО) На денешен ден – 31 јули

Битни настани кои се случиле на денешен ден 31 јули. Настани: 904 Солун бил освоен и уништен од Арапите. Околу 20.000, претежно млади, биле одведени во ропство 1498 Кристифор Колумбо,…

„РУДАР РОК ФЕСТ 2022“ Пробиштип – објавен е датумот и групите кои ќе настапат

По неколку години пауза, повторно ќе се одржи култниот Рудар Рок Фест во Пробиштип. Овој фестивал, кој за првпат се оддржа 1997ма година, е еден од најпрепознатливите музички фестивали во…

Охрид центар на електронската музика следниот викенд, светски диџеи на „Охрид колинг“

Познати светски диџеи и годинава ќе настапат на фестивалот „Охрид колинг“ што од 29 јули до 1 август ќе се одржува во Касарната во Охрид, во организација на Авалон продукција.…