• 25.10.2021 22:20

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Повлекувањето од Авганистан може да доведе до „балканизација“ на КФОР

Повлекувањето од Авганистан може да доведе до „балканизација“ на КФОР

Повлекувањето на НАТО од Авганистан би можело да го забрза процесот на таканаречената „балканизација“ на меѓународната мисија на Косово и Метохија, во која дури две третини од оперативните сили на…

Во Бугарија откриен еден од најголемите кибер напади

Еден од најголемите кибер напади во Бугарија е откриен од „Информативните служби“ во изминатите три дена, објави Бугарското национално радио. Како што јави дописникот на МИА од Софија, овој напад…

НАТО ќе бара канали со Русија и покрај шпионската афера

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата сепак ќе треба да разговара со Русија откако Москва ја прекина дипломатската мисија во НАТО поради спор за шпионажа. Тоа значи…

НАТО се подготвува за усвојување на новата стратегија за хибридно војување

Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО денеска ќе ги дискутираат деталите за новиот план за одбрана од потенцијални хибридни напади од Русија, пренесува „Еуроактив“. – Конфликтите не се водат…

Турција нареди нови апсења: 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно поврзани со муслиманскиот проповедник Фатулах Ѓулен, човек обвинет од турските…

САД со осуда за Северна Кореја по денешното тестирање балистички ракети

Индопацифичката команда на американските вооружени сили денеска објави дека тестирањето на севернокорејските ракети е „дестабилизирачко“, но сепак не претставува непосредна закана за САД и нивните сојузници. „САД ги осудуваат тие…

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Русија од следниот месец ќе ги прекине сите дипломатски односи со НАТО, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Москва најави дека целосно ќе ги прекине операциите на својата мисија во НАТО, две…

Полска планира да потроши 404 милиони долари за изградбата на ѕид кон Белорусија

Полска планира да потроши над 404 милиони американски долари за изградба на ѕид на границата со Белорусија, според предлог-законот за кој пратениците треба да разговараат денеска во обид да го…

Мигранти од Индија пронајдени кај Демир Капија, возачот удрил во полициско возило и избегал

Мигранти биле пронајдени синоќа кај Демир Капија, возачот кој ги превезувал побегнал. Ова го потврди денеска за МИА, Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Синоќа околу 23.20 часот кај Градско…

Американска нуклеарна подморница се судрила со објект за време на пловидба во Јужното Кинеско Море

Американска нуклеарна подморница се судрила со неидентификуван објект додека патролираше во Јужното Кинеско Море, област каде Кина има големи претензии, соопшти американската морнарица. „Американската нуклеарна подморница „Конектикат” се судри со…