• 30.03.2023 09:59

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • ИТ експерт: За да се хакира лозинката на ,,Фејсбук” доволно е да се знае телефонскиот број на жртвата

ИТ експерт: За да се хакира лозинката на ,,Фејсбук” доволно е да се знае телефонскиот број на жртвата

Безбедносниот аналитичар познат по прекарот Џи-ти-ем Маноз сфатил дека инженерите на „Мета“ не го дефинирале јасно бројот на обиди за внесување на кодот за време на двојната автентикација. Оваа безбедносна…

Продолжуваат плановите за снабдување на Украина со западни тенкови

Германската влада денеска официјално ја потврди испораката на 14 тенкови „Леопард” во Украина и издавањето дозвола за испорака на тенкови на други земји, соопштено е во Берлин. „Германија ќе испорача…

Нацев: Потребни се конзистентни политики за заштита на националните стратешки интереси

Во своето гостување на утринската емисија на Радио Лидер, универзитетскиот професор Александар Нацев се осврна на потребата од водење конзистентни политики кога се во прашање националните стратешки интереси и заштитата…

Ердоган: За да влезат во НАТО, Шведска и Финска мора да ни депортираат 130 терористи

Двете земји лани поднесоа апликација за членство, кое досега го одобрија сите земји членки на НАТО, освен Турција и Унгарија. Турција рече дека особено Шведска мора прво да заземе појасен…

Божиновиќ: Во Хрватска годинава евидентирани десет проценти повеќе кибер напади

Во првите 11 месеци од годинава се забележани 10 отсто повеќе кибер напади во споредба со истиот период лани, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Давор Божиновиќ…

САД испраќаат нови нуклеарни бомби во базите во Европа

Соединетите Американски Држави ќе почнат да испраќаат нови бомби Б61-12 во Европа овој декември, откако ја забрзаа програмата за обновување на нуклеарните бомби складирани во базите на европските сојузници, пренесува…

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава – сите што се пријавиле на огласот на Министерството за одбрана…

Објавен конкурс за прием на 200 професионални војници

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 200 професионални војници на служба во Армијата. Рокот за пријавување на кандидатите е 15 дена, вклучувајќи го и денот…

Скандалозното однесување на директорот на ДБКИ, Стојан Славевски, продолжува

Пратеникот и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Драган Ковачки, во свој статус го прозива директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации (ДБКИ), Стојан Славески, да одговори дали наместо…

Во САД се одбележува 21 година од терористичките напади на 11 септември

Со биење на камбаните и едноминутно молчење започна церемонијата по повод дваесет и првата годишнина од терористичките напади во Њујорк, каде што беа уништени кулите близначки на Светскиот трговски центар…