• 05.12.2022 12:00

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Судот на Велика Британија пресуди дека Шкотска не може да одржи нов референдум за независност

Судот на Велика Британија пресуди дека Шкотска не може да одржи нов референдум за независност

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на британскиот парламент, пренесува Ројтерс.…

Шест Македонски здруженија од Балканот потпишаа декларација за правата на Македонците од цела Македонија

Шест здруженија од Македонија, Бугарија, Грција, Србија, Албанија и Косово во неделат во во Штип потпишаа декларација „За унапредување на правата и слободите на Македонците во сите делови од Македонија”,…

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон БРИКС

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон блокот БРИКС, кој во моментов го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, потврдила во понеделникот Лејла Заруки, специјален претставник за меѓународна…

Анкетите прогнозираат успех на Републиканците на конгресните избори во САД

Американскиот претседател Џозеф Бајден се бори да го спречи поразот на утрешните „меѓуизбори“, бидејќи републиканците изгледаат подготвени да постигнат големи придобивки во американскиот Конгрес и да започнат двегодишна политичка војна.…

Собранието ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции

Во Собранието денеска на продолжението на 82 седница по скратена постапка се донесоа законите за судска служба, за јавнообвинителска служба како и за извршување санкции. Како што стои во образложението…

Отворен македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

На денешното отворање на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, организаторите потсетија дека Бугарија е 15 пати осудувана од Европскиот суд за човекови права во Стразбур за забраната за…

Риши Сунак ќе биде нов премиер на Велика Британија

Риши Сунак ќе биде новиот премиер на Велика Британија откако неговата противкандидатка Пени Мордонт ја повлече својата кандидатура. Сунак е трет британски премиер за помалку од два месеци, по оставките…

Предупредувачки протест во Пошта: Исплата на плати до вторник или протест пред Влада, егзистенцијата на 2.200 семејства доведена во прашање

Двети синдикални организации на Македонска пошта денеска повторно одржаа предупредувачки протест за време на паузата. Бараат да им биде исплатена септемвриската плата, да не се доцни во иднина со исплатата…

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот, ССМ бара кривични за Арсовска и в.д директорот на ЈСП

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот Штрајкувачите од ЈСП треба кривично да одговараат, велат и од Кабинетот на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и од раководството…

Автобусите почнуваат да сообраќаат, вработените во ЈСП ќе добијат плата утре

Постигнат е договор за платите на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие и автобусите на ЈСП веќе ќе почнат да сообраќаат, потврди за МИА претседателот на синдикатот на ЈСП Миќо Стојановски.…