• 01.07.2022 09:47

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Економија

  • Home
  • Рубљата најјака во последните седум години

Рубљата најјака во последните седум години

Руската рубља  зајакна во однос на доларот, достигнувајќи го највисокото ниво во последните седум години од близу 50 рубљи за долар, првпат од мај 2015 година. Оваа година рубљата стана…

ЈАВНИОТ ДОЛГ ГОДИНАВА ЌЕ НАДМИНЕ 65 ОТСТО, проекциите во стратегијата предвидуваат негово намалување во 2027 година

Вкупниот јавен долг годинава ќе надмине 65 проценти, покажуваат проекциите направени во Стратегијата за управување со јавниот долг на Македонија за 2023 – 2025 (со изгледи до 2027 година) доставена…

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното производство, кои се закануваат дополнително да ја заострат понудата на пазарот. Членовите на нафтената алијанса…

Сметките струја повисоки и за 50 отсто: Утре одлука за тарифите за струјата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ги објави новите тарифни блокови за потрошувачката на електрична енергија, дознава Алсат. Според извори од регулаторна, од првично најавените нивоа на промени, зголемени ќе…

РКЕ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за еден денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Екстра…

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично зголемување на струјата

Од наредниот месец, граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично покачување на електричната енергија. Новите сметки за електрична енергија ќе бидат повисоки за над 20%. Со зголемувањето на…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРМ, еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а американскиот долар чини 58.6231 денари. Швајцарскиот франк изнесува 61.2540 денари, а британската фунта изнесува 71.9307 денари. Курсна листа…

РКЕ оваа недела со одлука за тарифите за струја, денеска подготвителна седница

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе одржи подготвителната седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок тарифи). Подготвителната седница, како што е најавено, ќе…

РКЕ денеска одлучува за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата. Минатата недела РКЕ одлучи цените на бензините, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство да не се менуваат.…

Охридската цреша ќе се извезува надвор од Балканот

Охридската цреша ќе се извезува на пазарите надвор од Балканот, а со тоа се очекува и повисока откупна цена, смета Ванчо Стојаноски од земјоделската задруга „Охридска черешна“. По затворањето на…