• 24.03.2023 07:26

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Вести

  • Home
  • Нацев: Европската политичка заедница е иницијатива која сеуште ја бара својата улога на европската политичка сцена

Нацев: Европската политичка заедница е иницијатива која сеуште ја бара својата улога на европската политичка сцена

Професорот Александар Нацев беше гостин во вечерната политичка емисија на унгарската национална телевизија М1. Главни теми за разговор беа очекувањата од Европската политичка заедница (European Political Community) и во каква…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6782 денари, а на американскиот долар 58.2639 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.8824 денари, а на швајцарскиот…

Комеморација по повод 80 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи

Одбележувањето на комеморацијата по повод 80 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи денеска започна со „Поворката на живите“ од локацијата на поранешната железничка станица во Скопје до некогашниот Монопол кој…

ЕУ ја одложи забраната за продажба на возила на бензин и дизел до 2035 година

Одложено е гласањето на земјите од Европската унија за законот со кој се става крај на продажбата на нови автомобили со внатрешно согорување, односно продажбата на автомобили на бензин и…

Семиња од Македонија првпат складирани во арктичкиот трезор на семиња за спасување на човештвото

Семиња од земјоделски култури од Македонија првпат се складирани во Светскиот трезор на семиња Свалбард, кој се наоѓа на норвешкиот остров Спитсберген, северно од Арктички Круг. Покрај македонски, оваа недела…

19 години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

На денешен ден пред 19 години во несреќа на владиниот авион што се случи кај Ротимље во Босна и Херцеговина загина претседателот на Македонија Борис Трајковски. Во авионот со кој…

151 година од раѓањето на Гоце Делчев – апостолот и срцето на Македонија

Големиот македонски револуционер Гоце Делчев е роден на денешен ден, 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Неговите родители биле добро ситуирани и едно од…

Нацев: Единствена константа во меѓународните односи е сопствениот стратешки интерес

Во своето гостување на утринската емисија на Радио Лидер, универзитетскиот професор Александар Нацев се осврна на потребата од водење конзистентни политики кога се во прашање националните стратешки интереси и заштитата…

Нацев: Потребни се конзистентни политики за заштита на националните стратешки интереси

Во своето гостување на утринската емисија на Радио Лидер, универзитетскиот професор Александар Нацев се осврна на потребата од водење конзистентни политики кога се во прашање националните стратешки интереси и заштитата…

Проф. Нацев утре гостин во Радио Лидер 107,4

Следете го утрешното гостувањето на проф. Александар Нацев во утринската емисија на Радио Лидер. Гостувањето може да го следите на радио фрекфенцијата 107.4 MHz или на линкот.