• 25.10.2021 14:15

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: September 2021

  • Home
  • Оперативец на ЦИА евакуиран од Белград, се пожалил на „Хавана“ синдром

Оперативец на ЦИА евакуиран од Белград, се пожалил на „Хавана“ синдром

Заради сериозни повреди идентични на оние што се поврзуваат со Хавана синдромот, ЦИА во изминатите недели повлекла свој оперативец од Србија. Евакуацијата дури сега ја објавува Вол стрит журнал, а…

Конзервативната партија „ЕКРЕ“ е најпопуларна партија во Естонија, според последните анкети

Конзервативната естонска партија ЕКРЕ (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), е најпопуларната партија во Естонија, според последните анкети и истражување на јавното мислење во Естонија, со 24.6 % рејтинг меѓу граѓаните. Силната реторика…

Кина најавува нова, помоќна вселенска технологија

Кина очекува да лансира нова генерација свои тешки ракети во 2028 година, доволно моќни за да пренесат вселенско летало до Месечината, соопшти денеска седиштето на Кинеската агенција за вселенска наука…

Велешанка утрово си го убила невенчаниот сопруг, МВР со детали

Убиство рано утринава се случило во Велес. Полицијата денеска во пет часот, ја уапсиле 23 годишната П.И. под сомнение дека го убила својот невенчан партнер. Дел од медиумите објавија дека…

И Македонија на листата – ЕУ планира укинување на безвизниот режим

ЕУ Обсервер утрово објавува ексклузивен интерен документ на земјите членки во ЕУ во кој се истакнува дека слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија, Грузија и Украина повторно…

ПССЕ бара засилување на борбата против така наречените злосторства поради „чест“

За време на пленарна дебата во Стразбур, Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ),  остро ги осуди така наречените „злосторства на честа“, кои можат да имаат форма на убиства, киднапирања,…

ЕУ веќе не може да гарантира дека балканските земји ќе станат членки

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш ветија место…

Денеска во Македонија доаѓа фон дер Лајен, утре Вархеји

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.…

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Македонија е пред големи искушенија, ова е најопасно време по Втората светска војна, вели поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов.  Тој ги критикуваше договорите потпишани со Бугарија и Грција.  „Македонската…

Социјалдемократите победија на парламентарните избори во Германија

Германската социјалдемократска партија (СДП) победи на изборите во Бундестагот, пред конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел, јави ДПА, повикувајќи се на податоци објавени на веб  страницата на федералната изборна комисија…