• 05.12.2022 11:16

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: October 2021

  • Home
  • Институтот САРИСА ја одржа работилницата „Зајакнување на владеењето на право на Западен Балкан“

Институтот САРИСА ја одржа работилницата „Зајакнување на владеењето на право на Западен Балкан“

Во организација на Институтот за конзервативни политики „САРИСА“ вчера во Скопје се одржа тематската работилница „Зајакнување на владеењето на право на Западен Балкан“, во која говорниците се осврнаа на актуелната…

Путин предупреди за нова трка на вооружување во Азиско-пацифичкиот Регион

Со укинувањето на Договорот за елиминација на ракетите со среден и краток дострел, Азиско-пацифичкиот Регион се соочува со шанси за нова рунда на трката во вооружување, предупреди рускиот претседател Владимир…

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока бројка откако се води евиденција, изјави специјалната известувачка на ОН…

Ле Пен го поддржа Орбан: Европа сака миграциски потоп, последиците веќе се чувствуваат

Унгарскиот крајно конзервативен премиер Виктор Орбан и лидерката на француската крајна десница Марин Ле Пен денеска во Будимпешта се изјаснија против идеолошката бруталност на ЕУ и потопувањето на Европа со…

Меркел и формално разрешена од функцијата, владата е со технички мандат

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера и формално беше разрешена од должноста, согласно законот, но ќе остане на чело на владата во техничкиот мандат до изборот на новата влада. По конститутивната…

Кина нема да учествува во руско-американските преговори за нуклеарно разоружување

Кина никогаш нема да се приклучи на разговорите со Руската Федерација и Соединетите Американски Држави за нуклеарно разоружување, изјави пензионираниот генерал-мајор и директор на Центарот за кинеско-американски односи во Академијата…

10 амбасадори прогласени за непожелни во Турција

1Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го спроведе она што го најави пред неколку дена – му нареди на Министерството за надворешни работи да ги прогласи амбасадорите на 10 земји за…

Повлекувањето од Авганистан може да доведе до „балканизација“ на КФОР

Повлекувањето на НАТО од Авганистан би можело да го забрза процесот на таканаречената „балканизација“ на меѓународната мисија на Косово и Метохија, во која дури две третини од оперативните сили на…

Во Бугарија откриен еден од најголемите кибер напади

Еден од најголемите кибер напади во Бугарија е откриен од „Информативните служби“ во изминатите три дена, објави Бугарското национално радио. Како што јави дописникот на МИА од Софија, овој напад…

НАТО ќе бара канали со Русија и покрај шпионската афера

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата сепак ќе треба да разговара со Русија откако Москва ја прекина дипломатската мисија во НАТО поради спор за шпионажа. Тоа значи…