• 01.12.2023 13:37

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: August 2022

  • Home
  • 98 години од убиството на големиот син на Македонија и легендарен водач на ВМРО – Тодор Александров

98 години од убиството на големиот син на Македонија и легендарен водач на ВМРО – Тодор Александров

Тодор Александров е роден на 4 март 1881 година, во Ново Село, штипско, во семејството на свештеникот Александар Поп-Орушов и Марија Хаџијанева-Поп-Орушова. Таткото на Тодор бил учител во Радовиш, просветител…

Хил: Отворен Балкан е ефикасна алатка за зближување на државите

Регионалната иницијатива Отворен Балкан е ефективна алатка за земјите да ги користат границите со цел да за да се зближат, а не да се делат, порача на Твитер американскиот амбасадор…

КАРИЛ не прима нови пациенти, клиниката е поплавена

Здравствениот систем остана без КАРИЛ по вчерашната поплава. Оваа клиника е поплавена и е надвор од функција. Пациентите веќе се препраќаат по други болници и клиники, а за тоа стигна…

Трибина во организација на ВМРО-ДПМНЕ „Стартот на учебната година со старо нови предизвици и нерешливи проблеми“

Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во организација на партијата насловена „Стартот на учебната година со старо нови предизвици и нерешливи проблеми“…

МОН: Се е подготвено за утрешниот почеток на новата учебната година

Оваа учебната година ја почнуваме поподготвени од изминатите, учениците од првиот ден ќе имаат учебници и помошни материјали. Интензивно се работеше на новите наставни програми за прво, второ, четврто и…

Македонија има една од најлошите патни инфраструктури во Европа, покажува хрватско истражување

Холандија е на врвот во ЕУ според патната инфраструктура, додека Бугарија и Романија се на дното, покажува студијата на хрватскиот аналитички сајт „Viborc“. Истражувањето се базира на податоците од Извештајот…

Македонија 29-ти најголем извозник на вино во светот и втора во регионот

Македонија е 29-ти најголем извозник на вина во светот и втор извозник во регионт, со вкупен извоз во вредност од 61,4 милиони долари, покажува минатогодишното рангирање Worldstopexports. Согласно податоците од…

Православните верници го празнуваат Успение на Пресвета Богородица

Православните верници денеска го празнуваат големиот празник Успение на пресвета Богородица.. Со свечени литургии во многу храмови и молитви, бројни верници и граѓани ги посетуваат црквите и манастирите.. Меѓу дванаесетте…

До стан во Скопје со цела заработувачка од 10 до 17 години – еве какви се цените во другите градови

Само еден метар квадратен станбена површина на периферијата на главниот град чини две просечни плати, а над три плати треба да се одвојат за еден квадрат на најатрактивните локации. Во…

САД ќе го назначат првиот амбасадор за Арктикот

САД планираат да назначат амбасадор за Арктикот, поради зголемената руска воена активност во регионот, јавува денеска Би-би-си. „Патувачкиот амбасадор“ ќе биде назначен за унапредување на американската политика во поларниот регион…