• 04.02.2023 22:00

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Вести

  • Home
  • Три претходни претседателски избори кои беа решени во “продолжетоци”

Три претходни претседателски избори кои беа решени во “продолжетоци”

На 1 декември 1800 година Изборниот колеџ ги објави резултатите. Ендру Џексон освојува најмногу гласови на Изборниот колеџ, 99 наспроти 84 за Џон Квинси Адамс (син на вториот американски претседател…

Првични резултати од парламентарните избори во Романија

Изборниот циклус помина во најдобар ред,  без никакви проблеми. Овие избори ќе бидат запаметени по тоа што имаат најслаба излезеност (31%) од гласачкото тело во историјата на изборите во Романија.…

Беата Шидло – Бивш премиер на Полска

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден ви ја претставувамe Беата Шидло. Голема конзервативка од Полска и потпретседателка на пратеничката група на европските конзервативци и реформисти…

Џесика Стегруд, шведска политичарка, европратеник, економист

Џесика Маргарета Стегруд е родена на 27 септември 1970 година во Брома, Кралството Шведска. Taa студирала економија на Универзитетот Карлстад од 1989 до 1991 година и на Универзитетот Гавле од…

Кеј Колс Џејмс – Претседателка на Фондацијата Херитиџ, најголемиот конзервативен тинк-тенк во Америка

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувам Кеј Колс Џејмс. Голема републиканка и конзервативка од Соединетите држави и претседателка на Фондацијата Херитиџ. Таа…

Пожарникарите се приклучуваат на писмото на војниците од АРМ: Никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на Македонија

По отвореното писмо на припадниците на Армијата на Македонија, денеска со отворено писмо и пожарникарите кои едногласно повикуваат дека никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на нашата…

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ на МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ во одбрана на идентитет, историјата и јазикот

Со заедничко писмо насловено „Македонски манифест“ се обратија МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ, во кое се бара да се процесот на евроинтеграција да продолжи со меѓусебно почитување и почитување на пправото,…

Пеги Нунан – писателка, колумнистка, добитник на Пулицерова награда

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставуваме Пеги Нунан. Нунан е родена во Бруклин, Њу Јорк, и има дипломирано на универзитетот Ферли Дикинсон.…

Ејми Коуни Барет – Жена со невидeни достигнувања, висок интелект и непопустлива лојалност кон уставот

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувамe Ејми Коуни Барет. Родена е на 26 јануари 1972 година во Њу Орлеанс, Луизијана. Таа е…

Сведоштво на Николов (2) – Караманлис до Мијатовиќ во 1980: Прашањето со македонско малцинство во Грција може да се реши само ако исчезне

Ова се дел од спомените на Рајко Николов, амбасадор на Бугарија во Југославија во осумдесетите години на минатиот век, човек кој бил сведок на настаните во нашата некогашна држава во…