• 01.07.2022 08:53

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Лидерот на полските конзервативци им изрази благодарност на граѓаните

Јарослав Качински, лидерот на полската владеачка конзервативна партија, им се заблагодари на регионалните конзервативни групации во Полска, кои во турбулентниот период во кој беше Полска последниве недели, со големи протести…

МАНУ – Промеморија за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ

МАКЕДОНСКА АКАДЕМИЈА НА НАУКИТЕ И УМЕТНОСТИТЕ Имајќи ги предвид:– Повелбата на ОН и универзалните придобивки кои произлегуваат од неа, посебно член 1, став 2 кој го гарантира правото на самоопределување…

Русија планира да отвори поморска база во Судан

Русија планира да изгради поморска база на брегот на Црвеното море во Судан, за да може полесно да ја опремува и снабдува својата флота. Ова стои во нацрт договорот помеѓу…

Синдикатот на полицијата во Македонија се жали на лошите услови за работа на полицајците

Состојбата во дел од граничната полиција е алармантна и крајно сериозна, особено во издвоените објекти на МВР, како што е примерот со ПС за ГН Танушевци – РЦ за ГР…

Козма и Дамјан – Светите бесребреници и чудотворци кои денес ги славиме

Браќа по тело и по дух, родум негде од Азија, од татко незнабожец и мајка христијанка. По смртта на татко им, нивната мајка Теодотија целото време и труд ги даде…

Вируси, шпионски софтвер и малициозен софтвер: која е разликата?

Најдобриот антивирусен софтвер нè штити од многу повеќе видови малициозен софтвер отколку само од вируси. Еве што треба да знаете за spyware, trojan, ransomware и многу други закани што мора…

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето

Со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел, на вечното почивалиште на генерал Михајло Апостолски и пред Споменикот на ослободителите на Скопје,  денеска ќе се одбележи 13 Ноември – Денот на ослободувањето на…

Бајден го избира Роналд Клејн за иден шеф на Кабинет на Белата куќа

Новоизбраниот претседател Џо Бајден го назначи својот долгогодишен соработник Роналд Клајн за шеф на Кабинетот на Белата куќа во неговата администрација. Клејн, 59, ќе служи како постар советник на Бајден…

Сирија ги враќа бегалците дома!

Денес започна Меѓународната конференција за враќање на сириските бегалци организирана во Дамаск и Москва. На настанот ќе присуствуваат главно арапски и азиски земји и без присуство на Европската унија (ЕУ),…

Слаба излезеност на изборите во Јордан!

Излезноста се намали на неодамнешните општи избори во Јордан, во услови на постојана епидемија на коронавирус, според бројките на изборниот орган во земјата. За време на гласањето во вторникот, кое…