• 06.12.2023 22:12

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Милијарди евра помош за членките на ЕУ

Европската комисија исплати вкупно 17 милијарди евра на Италија, Шпанија и Полска како прва рата од финансиската поддршка за земјите-членки во рамките на инструментот  СИГУР. Како дел од денешното работење,…

Франција започнува војна со радикалниот ислам

Франција во моментов е дом на околу 6 милиони муслимани. Ова е многу помлада популација од христијанското. Муслиманската младина чувствува вознемирувачки афинитет кон радикалниот ислам и не се двоумат да…

„Политико“: Бугарската тактика на изживување ефикасна за подземјето, но неприфатлива за ЕУ

Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во петокот одржаа состанок со цел да го надминат ќор-сокакот, но не успеаја да ја убедат Бугарија да отстапи, што предизвика зголемување на фрустрациите меѓу…

Изборна трка на Муслиманското братство и христијаните во Јордан

Jордан се подготвува за општи избори закажани за 10 ноември во согласност со упатствата издадени од избирачкиот одбор во земјата поради коронавирусот. Земајќи ги предвид здравјето и безбедноста на јавноста,…

Русија ќе и помогне на Ерменија доколку конфликтот со Азербејџан се прошири надвор од Нагорно Карабах

Русија би била подготвена да ја пружи „целата неопходна помош“ за договор со партнерот Ерменија, ако конфликтот Нагорно-Карабах се прошири на ерменска територија, објави руското Министерство за надворешни работи во…

Индија и Филипините за зајакнување на соработката во одбраната, размена на информации за борба против тероризмот

Индија и Филипините во петокот се согласија да го зајакнат билатералниот ангажман во одбраната и поморската соработка, особено во обуката и набавката на воена опрема и да го засилат споделувањето…

Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Комитетот за буџет на германскиот парламент во четвртокот одобри договор од 5,4 милијарди евра (6,35 милијарди долари) за купување 38 авиони „Еурофајтер“ од „Ербас“ за воздухопловните сили на земјата Договорот…

Бугарија ја блокираше Македонија на патот кон ЕУ -Заев: Ја имаме првата непријателска порака и блокада од Бугарија за преговарачката рамка

Ја имаме првата непријателска порака и блокада од Бугарија за преговарачката рамка на денешниот амбасадорски состаник во Брисел, соопшти премиерот Зоран Заев, објави Канал 5. Премиерот Заев одговарајќи на новинарско…

Кина ќе претстави предлози за промовирање на “Шангајскиот дух”, како и продлабочување на соработката на претстојниот самит на ШОЦ

На претстојниот самит на Шангајската организација за соработка (ШОЦ), Кина ќе претстави нови предлози за унапредување на “Духот на Шангај”, консолидирање на солидарноста и заемната доверба во ШЦО, како и…

Макрон повика на повторно враќање на Шенген-зоната

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот изјави дека Франција ќе го удвои полициското и военото присуство на нејзините граници и ќе го поддржи „враќањето“ на Шенгенскиот договор за спроведување на…