• 01.07.2022 09:19

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Лицата над 30 години во Грција имаат можност да примат четврта доза од вакцината против Ковид-19

Граѓаните во Грција на возраст од 30 до 59 години, од денеска, доколку сакаат, можат да закажат термин за вакцинација со четврта доза од вакцината против Ковид-19, јави дописничката на…

НАСА за прв пат лансираше ракета од комерцијална база во Австралија

Американската вселенска агенција (НАСА) за прв пат лансираше ракета од комерцијална база надвор од територијата на САД, јавува Anadolu Agency (AA). НАСА утринава лансираше тројна ракета од вселенскиот центар Арнем,…

Собранието денеска ќе ја одржи 75-тата седница, на дневен ред се три точки

Собранието денеска треба да ја одржи 75-тата седница, на чиј дневен ред се три точки, меѓу кои ребалансот на Буџетот и Предлог одлуката за продолжување на крзината состојба на дел…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРМ, еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а американскиот долар чини 58.6231 денари. Швајцарскиот франк изнесува 61.2540 денари, а британската фунта изнесува 71.9307 денари. Курсна листа…

Доделување уверенија за завршен курс за стручно оспособување на офицери на Армијата

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ – касарна „Гоце Делчев“ во Скопје, денеска ќе се одржи свечено доделување на уверенија по повод завршување на шестмесечниот курс за стручно оспособување офицери…

РКЕ оваа недела со одлука за тарифите за струја, денеска подготвителна седница

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе одржи подготвителната седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок тарифи). Подготвителната седница, како што е најавено, ќе…

РКЕ денеска одлучува за цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата. Минатата недела РКЕ одлучи цените на бензините, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство да не се менуваат.…

Велика Британија воведува доживотен затвор за возачите што усмртиле некого

Во Велика Британија следната недела стапуваат во сила промените на законот со кои е предвидено возач кој во сообраќајна несреќа усмртил друго лице би можел да биде осуден на доживотен…

Охридската цреша ќе се извезува надвор од Балканот

Охридската цреша ќе се извезува на пазарите надвор од Балканот, а со тоа се очекува и повисока откупна цена, смета Ванчо Стојаноски од земјоделската задруга „Охридска черешна“. По затворањето на…

Инстаграм ја тестира новата програма „Јоти“ за проверка на возраста на корисниците

Инстаграм почна да тестира нови начини за проверка на возраста на корисниците, а меѓу нив е и алатка со вештачка интелигенција дизајнирана од компанија од трета страна. Станува збор за…