• 26.10.2021 06:27

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Американска нуклеарна подморница се судрила со објект за време на пловидба во Јужното Кинеско Море

Американска нуклеарна подморница се судрила со објект за време на пловидба во Јужното Кинеско Море

Американска нуклеарна подморница се судрила со неидентификуван објект додека патролираше во Јужното Кинеско Море, област каде Кина има големи претензии, соопшти американската морнарица. „Американската нуклеарна подморница „Конектикат” се судри со…

Нацев од Варшава: Македонија мора да биде рамноправен одбранбен сојузник

Универзитетскиот професор Александар Нацев учествува на Безбедносниот форум во Варшава, кој се одржува денес и утре во полската престолнина. На форумот учествуваат голем број на државни делегации и претставници на…

Од денес започнува пријавувањето за остварување на правото на студентска стипендија

Министерството за образование и наука информира дека од денес започнува пријавувањето за остварување на правото на студентска стипендија, а согласно условите и критериумите наведени во конкурсот за академската 2021-2022 година…

Оперативец на ЦИА евакуиран од Белград, се пожалил на „Хавана“ синдром

Заради сериозни повреди идентични на оние што се поврзуваат со Хавана синдромот, ЦИА во изминатите недели повлекла свој оперативец од Србија. Евакуацијата дури сега ја објавува Вол стрит журнал, а…

Конзервативната партија „ЕКРЕ“ е најпопуларна партија во Естонија, според последните анкети

Конзервативната естонска партија ЕКРЕ (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), е најпопуларната партија во Естонија, според последните анкети и истражување на јавното мислење во Естонија, со 24.6 % рејтинг меѓу граѓаните. Силната реторика…

Кина најавува нова, помоќна вселенска технологија

Кина очекува да лансира нова генерација свои тешки ракети во 2028 година, доволно моќни за да пренесат вселенско летало до Месечината, соопшти денеска седиштето на Кинеската агенција за вселенска наука…

Велешанка утрово си го убила невенчаниот сопруг, МВР со детали

Убиство рано утринава се случило во Велес. Полицијата денеска во пет часот, ја уапсиле 23 годишната П.И. под сомнение дека го убила својот невенчан партнер. Дел од медиумите објавија дека…

И Македонија на листата – ЕУ планира укинување на безвизниот режим

ЕУ Обсервер утрово објавува ексклузивен интерен документ на земјите членки во ЕУ во кој се истакнува дека слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија, Грузија и Украина повторно…

ПССЕ бара засилување на борбата против така наречените злосторства поради „чест“

За време на пленарна дебата во Стразбур, Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ),  остро ги осуди така наречените „злосторства на честа“, кои можат да имаат форма на убиства, киднапирања,…

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Македонија е пред големи искушенија, ова е најопасно време по Втората светска војна, вели поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов.  Тој ги критикуваше договорите потпишани со Бугарија и Грција.  „Македонската…