• 30.03.2023 08:50

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-moderator

  • Home
  • Сариса ви го честита Богојавление – Водици – Бог се јави!

Сариса ви го честита Богојавление – Водици – Бог се јави!

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна…

Средба на архиепископот г.г. Стефан со американската амбасадорка Агелер

Поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска во Архиепископската резиденција ја прими новата американска амбасадорка во земјава Анџела Агелер, придружувана од претставници од Одделот за политички прашања…

Хрватска го укинува роамингот со Македонија, Србија и Босна и Херцеговина

Годинава треба да стапи во сила договор за роаминг, благодарение на кој телекомуникациските услуги во странство би можеле да ги плаќаме по исти цени како кај нас, на поширок простор…

Сариса ви посакува честит Божиќ, Христос се роди! – Вистина се роди!

Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет.Според обичаите за Божиќ се станува рано, пред сонцето, а важна личност во прославата има и оној кој прв…

НАСА: Заврши мисијата „Ин-сајт“ на Марс

По два неуспешни обиди за воспоставување врска оваа недела, американската вселенска агенција НАСА официјално „го пензионираше“ приземјувачот „Ин-сајт“, со што ја заврши оваа мисија на Марс. Приземјувачот последен пат бил…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6053 денари, а на американскиот долар 57.9215 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 70.2856 денари, а на швајцарскиот…

Божиновиќ: Во Хрватска годинава евидентирани десет проценти повеќе кибер напади

Во првите 11 месеци од годинава се забележани 10 отсто повеќе кибер напади во споредба со истиот период лани, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Давор Божиновиќ…

Одложена посетата на Ескобар и Шоле по Нова Година

Од Амбасадата на САД во Скопје потврдуваат дека добиле известување дека американскиот тим кој требаше в среда да допатува во Скопје, ја одложува посетата за по Нова Година. Советникот во…

Шест причини зошто швајцарскиот франк останува стабилен

Инфлацијата во еврозоната е зголемена за рекордни 10,9 отсто, а во Швајцарија само три отсто. Што направи Швајцарија поинаку од земјите од еврозоната и што можат другите земји да научат…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6910 денари, а на американскиот долар 58.4250 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.7755 денари, а на швајцарскиот…