• 05.06.2023 16:40

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Jane Jancheski

  • Home
  • Почитувани, На наше големо задоволство нашата веб страна ќе ја збогати со колумни почитуваниот професор Г-дин Гоце Бумбароски

Почитувани, На наше големо задоволство нашата веб страна ќе ја збогати со колумни почитуваниот професор Г-дин Гоце Бумбароски

118 години од загинувањето на Гоце Делчев

Гоце Делчев – апостолот на македонскиот народ во борбата за самостојност и за национална држава! Денес одбележуваме 118 години од загинувањето на Гоце Делчев. Утрото на 4 мај 1903 год,…

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Владата и опозициските партии на Албанците постигнаа договор за законот за државјанство. Детали ќе се соопштат откако предлогот ќе се стави на хартија, со точни правни формулации. На законското решение…

Дали Русија оди во војна со Украина?

Ѕвечкање со сабји или подготовки за војна? Од средината на март, има многу предупредувања од украинските и западните власти дека Русија акумулира воени трупи во Крим и околу зоната на…

Ким Јонг-ун предупредува на хуманитарна криза

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун ги повика граѓаните да се подготват за „тешка“ криза, по предупредувањата на групите за човекови права дека земјата се соочува со огромен недостиг на храна и…

Доживотни робии за неуспешниот пуч во Турција

Поранешните највисоки офицери во турската армија се доживотно затворени во масовното судење на 497 обвинети за неуспешниот пуч во јули 2016 година. Меѓу осудените се и двајца мажи кои упаднаа…

Кризата во Тајван може да го означи крајот на Американската империја – Нил Фергусон (втор дел)

… Економскиот подем на Кина – кој на почетокот беше поздравен од американските креатори на политиката – на крајот ќе изгледаше како закана за Конфликтите на САД меѓу актуелните и…

Кризата во Тајван може да го означи крајот на Американската империја – Нил Фергусон (прв дел)

Во еден познат есеј, филозофот Ајзеа Берлин позајмил објаснување од античкиот поет Архилох: „Лисицата знае многу работи, но ежот знае една голема работа“. „Постои голема бездна меѓу оние од едната…

Партијата Фидес ја напушти групата европски народни партии во Европскиот парламент

Унгарската партија Фидес, предводена од премиерот Виктор Орбан, ја напушти групата европски народни партии во Европскиот парламент (ЕП). Одлуката донесе кратко откако членовите на Европската народна партија (ЕПП) со големо…

БИРН: Најмалку 130 деца од Западен Балкан се заглавени во кампови во Сирија, 20-ина од Македонија

Најмалку 130 деца од Западен Балкан сè уште се наоѓаат во бегалски кампови низ Сирија, што беа подигнати по падот на терористичката Исламска држава (ИД), а нивниот процес на враќање…