• 04.02.2023 18:01

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • На dark web кружат компромитирани податоци, проверите дали вашите податоци се компромитирани

На dark web кружат компромитирани податоци, проверите дали вашите податоци се компромитирани

Нашите лозинки и податоци не се 100% безбедни и секогаш постои ризик од нивно компромитирање преку директни напади на профилите или онлајн сервисите кои складираат кориснички податоци. Поради ова, корисниците…

Македонија ќе набави од Франција систем за противвоздушна одбрана

Министерството за одбрана пристапува кон набавка на современ француски систем за противвоздушна одбрана на мали височини „Мистрал“, а за кој ќе склучи договор со Министерството за одбрана на Република Франција,…

Директорот на ДБКИ Стојан Славески под истрага за земање мито?

Пратеникот и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Драган Ковачки во свој статус го прозива директорот на Дирекцијата за безбедност на калсифицирани информации (ДБКИ) да одговори дали против него се…

Македонија влезе во законот за буџет за одбрана на САД

Во амандман на Законот за национална одбрана, Конгресот побара од Пентагон да предложи повеќе воени вежби со Македонија следната година, се дознава од нацрт-законот за буџетот за одбрана за следната…

Вечерва на Воениот стадион АРМ одбележува 30-годишен јубилеј

Денот на Армијата 18 Август и јубилејот „30 години Армија“ ќе бидат одбележани со целовечерен настан организиран под мотото „30 години безбедност, стабилност, доверба“ на Воениот стадион во Градскиот парк…

Во Грција за седум месеци уапсени 386 криумчари на мигранти

Во првите седум месеци од годинава на грчко- турската копнена и морска граница биле уапсени вкупно 386 криумчари на нелегални мигранти и вкупно 7.484 странски државјани за нелегален влез во…

Анализа на професор Нацев за ВЕЧЕР за учеството на македонски државјани на боиштата во Украина

Македонското МНР нема информации за евентуално учество на македонски државјани во војната во Украина, по објавата на руското Министерство за одбрана дека меѓу странските платеници што се борат на украинска…

Германската влада ќе плати дополнителна отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972

Германската влада денеска соопшти дека ќе плати дополнителна отштета на семејствата на 11 израелски спортисти кои беа убиени од палестинската терористичка група „Црн септември“ за време на Летните олимписки игри…

Телефонски разговор Бајден-Си, прв од март- од кога и се зголемија тензиите во односите

Претседателите на САД и Кина Џо Бајден и Си Џинпинг го одржаа петтиот телефонски разговор во улога на лидери во четвртокот, откако денеска разговараа повеќе од два часа. Белата куќа…

Чулев: По 25 години во служба на татковината, веќе не сум дел од безбедносниот систем

Тоа што за сите нас е патриотизам за оваа предавничка власт е екстремизам и радикализам. Хибридниот режим предводен од СДСМ со сета сила ја уништува државата, удира по професионалците, се…