• 05.06.2023 18:11

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Британскиот амбасадор: Корупцијата во Македонија расте и го поткопува владеењето на правото

Британскиот амбасадор: Корупцијата во Македонија расте и го поткопува владеењето на правото

Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека корупцијата во Македонија се влошува на секое поле, а нема подобрување во ниту еден сегмент. Корупцијата во Македонија го поткопува владеењето на правото, таа создава…

Гир: Македонија или ќе се справува со корупцијата, или таа ќе се вкоренува повеќе

Оваа земја е на крстопат – мора да избере дали ќе се движи напред, одлучно да се справува со корупцијата или ќе дозволи шемите на корупција да се вкоренуваат уште…

Советникот на Стејт департмент Шоле доаѓа во Скопје да разговара за корупцијата

Советникот на државниот секретар на САД Дерек Шоле ќе ја посети Македонија на 14 декември за да разговара со владини претставници за низа прашања, вклучително и за енергетиката, економијата и…

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во шенген зоната, Романија и Бугарија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиумиМинистрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат…

Судот на Велика Британија пресуди дека Шкотска не може да одржи нов референдум за независност

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на британскиот парламент, пренесува Ројтерс.…

Шест Македонски здруженија од Балканот потпишаа декларација за правата на Македонците од цела Македонија

Шест здруженија од Македонија, Бугарија, Грција, Србија, Албанија и Косово во неделат во во Штип потпишаа декларација „За унапредување на правата и слободите на Македонците во сите делови од Македонија”,…

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон БРИКС

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон блокот БРИКС, кој во моментов го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, потврдила во понеделникот Лејла Заруки, специјален претставник за меѓународна…

Анкетите прогнозираат успех на Републиканците на конгресните избори во САД

Американскиот претседател Џозеф Бајден се бори да го спречи поразот на утрешните „меѓуизбори“, бидејќи републиканците изгледаат подготвени да постигнат големи придобивки во американскиот Конгрес и да започнат двегодишна политичка војна.…

Собранието ги донесе законите за судска,за јавнообвинителската дејност и за извршување на санкции

Во Собранието денеска на продолжението на 82 седница по скратена постапка се донесоа законите за судска служба, за јавнообвинителска служба како и за извршување санкции. Како што стои во образложението…

Отворен македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

На денешното отворање на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, организаторите потсетија дека Бугарија е 15 пати осудувана од Европскиот суд за човекови права во Стразбур за забраната за…