• 26.10.2021 06:51

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по обвинението за корупција

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по обвинението за корупција

Премиерот на Австрија, Себастијан Курц, за кого е подигната истрага под обвинение за „поткуп, корупција и злоупотреба на довербата“, поднесе оставка од својата функција. Премиерот Курц, кој е и претседател…

Американска нуклеарна подморница се судрила со објект за време на пловидба во Јужното Кинеско Море

Американска нуклеарна подморница се судрила со неидентификуван објект додека патролираше во Јужното Кинеско Море, област каде Кина има големи претензии, соопшти американската морнарица. „Американската нуклеарна подморница „Конектикат” се судри со…

Оперативец на ЦИА евакуиран од Белград, се пожалил на „Хавана“ синдром

Заради сериозни повреди идентични на оние што се поврзуваат со Хавана синдромот, ЦИА во изминатите недели повлекла свој оперативец од Србија. Евакуацијата дури сега ја објавува Вол стрит журнал, а…

Конзервативната партија „ЕКРЕ“ е најпопуларна партија во Естонија, според последните анкети

Конзервативната естонска партија ЕКРЕ (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), е најпопуларната партија во Естонија, според последните анкети и истражување на јавното мислење во Естонија, со 24.6 % рејтинг меѓу граѓаните. Силната реторика…

И Македонија на листата – ЕУ планира укинување на безвизниот режим

ЕУ Обсервер утрово објавува ексклузивен интерен документ на земјите членки во ЕУ во кој се истакнува дека слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија, Грузија и Украина повторно…

ЕУ веќе не може да гарантира дека балканските земји ќе станат членки

Европската Унија, плашејќи се од политички реакции во земјите-членки, повеќе не може да се согласи да им даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји, откако еднаш ветија место…

Денеска во Македонија доаѓа фон дер Лајен, утре Вархеји

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.…

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Македонија е пред големи искушенија, ова е најопасно време по Втората светска војна, вели поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов.  Тој ги критикуваше договорите потпишани со Бугарија и Грција.  „Македонската…

Почнува кампањата за Локалните избори 2021

Изборната кампања за Локалните избори 2021 закажани за 17 октомври почнува денеска и ќе трае 20 дена односно до 15 октомври на полноќ. Политичките партии и независните кандидати веќе ги…

Денес треба да биде заклучен Избирачкиот список, од понеделник почнува изборната кампања

Политичките партии и нивните подмладоци се обврзаа на демократски изборeн процес во кој ќе се почитуваат основните човекови права и слободи, со цел постигнување транспарентни, инклузивни и отчетни избори. Изборната…