• 04.02.2023 19:56

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Вести

  • Home
  • Малите и микро бизниси против даночни реформи: Удрете по сивата економија, не удирајте по тие што плаќаат давачки

Малите и микро бизниси против даночни реформи: Удрете по сивата економија, не удирајте по тие што плаќаат давачки

Малите и микро бизниси на мета на владата. За околу 50.000 фирми, меѓу кои фризерници, бутици, семкарници, занаетчии, итн., од 2023 година ќе нема повеќе можност за ослободување од плаќање…

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале Тимот за санкции од Вашингтон кој беше во Македонија со цел поагресивно да истражува корупција кај поранешни, но и…

Божиновиќ: Во Хрватска годинава евидентирани десет проценти повеќе кибер напади

Во првите 11 месеци од годинава се забележани 10 отсто повеќе кибер напади во споредба со истиот период лани, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Давор Божиновиќ…

Одложена посетата на Ескобар и Шоле по Нова Година

Од Амбасадата на САД во Скопје потврдуваат дека добиле известување дека американскиот тим кој требаше в среда да допатува во Скопје, ја одложува посетата за по Нова Година. Советникот во…

БЕКТЕШИ: Точно е дека ДДВ-то на струјата ќе го зголемиме на 10 отсто, целта на Владата со таа мерка е справување со енергетската криза

Товарот од енергетската криза нема да биде на грбот на граѓаните и до крајот на грејната сезона ќе биде обезбедено 24 часа снабдување со електрична енергија, а во градот Скопје…

Шест причини зошто швајцарскиот франк останува стабилен

Инфлацијата во еврозоната е зголемена за рекордни 10,9 отсто, а во Швајцарија само три отсто. Што направи Швајцарија поинаку од земјите од еврозоната и што можат другите земји да научат…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6910 денари, а на американскиот долар 58.4250 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.7755 денари, а на швајцарскиот…

Мицкоски: Американските истражители треба да почнат од владата, корупцијата само се продлабочува

При денешната посета на општина Аеродром на настанот „Твојата идеја за промени“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на доаѓањето на американските истражители за борба…

Заменик помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар во понеделник доаѓа во Скопје

Заменик помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во понеделник доаѓа во Скопје во посета на Македонија, објави Телма. Дали со себе ќе ја…

Британскиот амбасадор: Корупцијата во Македонија расте и го поткопува владеењето на правото

Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека корупцијата во Македонија се влошува на секое поле, а нема подобрување во ниту еден сегмент. Корупцијата во Македонија го поткопува владеењето на правото, таа создава…