• 30.03.2023 09:20

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Чулев: По 25 години во служба на татковината, веќе не сум дел од безбедносниот систем

Чулев: По 25 години во служба на татковината, веќе не сум дел од безбедносниот систем

Тоа што за сите нас е патриотизам за оваа предавничка власт е екстремизам и радикализам. Хибридниот режим предводен од СДСМ со сета сила ја уништува државата, удира по професионалците, се…

Како да знаете дали некој ви го прислушкува телефонот: Експерти откриваат сигурносни знаци дека некој ве следи!

Сигурно барем еднаш во животот сте помислиле дека некој ви го следи телефонот. Технологијата измина долг пат, но затоа следењето и прислушувањето никогаш не било полесно, особено на мобилен телефон.…

Прилеп ли е? Бронкс ли е? Синоќа во Прилеп гореше уште еден автомобил. 4-ти по ред овој месец

После автомобилот на директорот на ЈКП “Koмуналец”, автомобилот на вработен во локалната самоуправа и автомобилот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески, синоќа во Прилеп настрада уште еден автомобил. Како што…

Нацев: МВР потфрли во справувањето со вооружените лица кај Мавровка

Универзитетскиот професор Александар Нацев со свој коментар дава опис на настаните кои се случија вчера кај плоштадот „Скендербег“, и ги детектира слабостите во постапувањето на МВР. Реакцијата Ви ја пренесуваме…

Израел ќе учествува на воени вежби во Мароко

Израелското Министерство за одбрана соопшти дека учеството на вежбата „Африкански лав 2022“ во Мароко е „дополнителен чекор во зајакнувањето на безбедносните односи меѓу земјите“. Израелски воени набљудувачи ќе учествуваат на…

НАТО ќе прави база во Драч, потврди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија упатила повик до НАТО да учествува во финансирање на воена поморска база во Драч. Рама на прес-конференција соопшти дека на самитот на НАТО…

Јовчески: Безбедносната состојба во Прилеп не е на задоволително ниво

Интегрален текст: „Повод и причина за денешната моја изјава е да го осудам чинот од вчерашниот инцидент што се случи во раните утрински часови.  Вчера на директорот на ЈКП –…

Романија дели бесплатни таблети калиум јодид за граѓаните во случај на нуклеарна несреќа

Таблетите калиум јодид ќе бидат дистрибуирани неделава за граѓаните во Романија, јавија романски медиуми. Шеесет и пет милиграми калиум јодид ќе треба да се земе при случај на нуклеарна несреќа,…

Доделување уверенија за завршен курс за стручно оспособување на офицери на Армијата

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ – касарна „Гоце Делчев“ во Скопје, денеска ќе се одржи свечено доделување на уверенија по повод завршување на шестмесечниот курс за стручно оспособување офицери…

НАТО започна вежба во Балтичкото Море, учествуваат Шведска и Финска

НАТО ја започна поморската вежба во Балтичкото Море, која ќе трае речиси две недели, а во неа ќе учествуваат повеќе од 7.000 морнари, пилоти и пешадија од 16 земји, како…