• 26.10.2021 05:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-editor

  • Home
  • Колумна на Благоја Јанакиевски – „Концепт на одржлива безбедност – Може ли да заживее?“

Колумна на Благоја Јанакиевски – „Концепт на одржлива безбедност – Може ли да заживее?“

Основната премиса на одржливата безбедност е дека не можеме успешно да ги контролираме сите последици од несигурноста, но мора да работиме на решавање на причините за проблемот. Со други зборови,…

Македонија влегува во проектот „Александрополис“ за енергетска независност

Проектот во Александрополис, Грција, кој предвидува изградба на терминал за гас и гасна централа има европско значење. Компанијата Гастрејд, која е главна во проектот, потпиша договор за аквизиција на 20…

Европска комисија: Земјите-членки бараа ваква распределба на вакцините

Земјите-членки на ЕУ сами побараа флексибилност и одлучија да отстапат од правилото вакцината да се дистрибуира според бројот на жители, соопшти денеска Европската комисија, со што ја симна од себе…

Писмо од припадниците на единицата „Тигар“ до Заев, Шекеринска и Груби

Припадници на полициската единица „Тигар“ којашто во саботата ја одбележа 40-годишнината од своето основање и истовреено беше преименувана Специјалната полициска антитерористичка единица и со променет амблем од кој е отстрането…

Дронови во Гана доставуваат вакцини против коронавирусот

Ширењето на коронавирусот примора бројни земји да користат различни начини во борбата против пандемијата, а во Гана се употребуваат дронови за побрза испорака на вакцините. Овој месец за првпат во…

Новата левичарска влада во Боливија ги апси претставниците на поранешната претседателка Анјес

Поранешната привремена претседателка на Боливија, Дјанине Анјес изјави дека за неа е издаден налог за апсење под обвинение за тероризам и бунт, додека обвинителите поведуваат постапка против службениците на нејзината…

Одбележани 40 години од формирањето на Специјалната единица „Тигар“

Во Касарната „Илинден“ денеска, со положување на цвеќе на споменикот на загинатите борци, подигање на новото знаме, доделување на плакети и прикладни говори од страна на високи функционери, беше одбележана…

Предлог од опозицијата пратеници во македонското Собрание да можат да бидат лица кои имаат само македонско државјанство

Измените што ги најавија од ВМРО-ДПМНЕ се во два члена, и тоа во условите за избор на пратеници каде што се додава нов член во кој се вели дека за…

Вархеји со порака: Македонија и Бугарија брзо да го решат спорот, Албанија е спремна за преговори

Македонија го одржува темпото на спроведување на реформите, но важно е брзо да се најдат заеднички прифатливи решенија за билатераните прашања со Бугарија, порача еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер…

Македонија нема да добие помош од пакетот на ЕУ од 530 милиони евра

Македонија не е дел од државите кои од Европската унија ќе добијат помош од околу 530 милиони евра. Информацијата за тоа кои земји ќе добијат финанска помош од Солидарниот фонд…