• 23.09.2023 22:40

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Работа од дома – дали децата можат да бидат сајбер закана?

Работа од дома – дали децата можат да бидат сајбер закана?

Phishing проблеми Компјутерските криминалци секогаш бараат нови можности за напад и излегувањето на вработените од компјутерската мрежа на компанијата им дојде како порачана. Новите извештаи укажуваат на значително зголемување на бројот…

Кој ме шпионира – Американци, Кинези, некој друг … па како?

И додека бучавата околу наводното кинеско шпионирање преку нивните уреди продолжува, „Волстрит журнал“ (WSJ) објави интересна статија во која открива како американската влада внимателно ги следи своите граѓани. И додека…

Кои брендови им се „омилени“ на сајбер криминалците?

Бројот на сајбер напади во светот постојано расте, а својот максимум го достигна последниве неколку месеци, за време на корона кризата, бидејќи голем дел од светската популација е приморана голем…

Дали се прислушува вашиот телефонот? Неколку работи што ќе ви помогнат во врска со тоа

Додека не го употребувате телефонот Посветете внимание на тоа доколку телефонот почне чудно да се однесува бидејќи е можно да имате инсталирано програм за прилушкување. Овие програми многу лесно може…

Демонстрации во Париз против новиот закон за безбедност

Повеќе илјади лица протестираа денеска во Париз против донесувањето на новиот закон за безбедност со кој снимањето или фотографирањето на припадници на полицијата ќе се третира како кривично дело. Побориците…

Британската полиција предупредува дека Ковид-19 придонесува за радикализација на младите

Пандемијата на коронавирусот и социјалната изолација придонесуваат за „ужасна ситуација“ што ги прави младите луѓе поранливи на радикализација, предупреди денеска британската полиција. Нивото на закана од тероризам во земјата беше…

Русија планира да отвори поморска база во Судан

Русија планира да изгради поморска база на брегот на Црвеното море во Судан, за да може полесно да ја опремува и снабдува својата флота. Ова стои во нацрт договорот помеѓу…

Синдикатот на полицијата во Македонија се жали на лошите услови за работа на полицајците

Состојбата во дел од граничната полиција е алармантна и крајно сериозна, особено во издвоените објекти на МВР, како што е примерот со ПС за ГН Танушевци – РЦ за ГР…

Вируси, шпионски софтвер и малициозен софтвер: која е разликата?

Најдобриот антивирусен софтвер нè штити од многу повеќе видови малициозен софтвер отколку само од вируси. Еве што треба да знаете за spyware, trojan, ransomware и многу други закани што мора…

Сирија ги враќа бегалците дома!

Денес започна Меѓународната конференција за враќање на сириските бегалци организирана во Дамаск и Москва. На настанот ќе присуствуваат главно арапски и азиски земји и без присуство на Европската унија (ЕУ),…