• 05.06.2023 18:54

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Зошто ни е потребна силна Армија?

Зошто ни е потребна силна Армија?

Професорот Александар Нацев, во пост на својата фејсбук страна појаснува зошто ни е потребна силна армија. „Една од главните обврски на секоја Влада е да ги заштити или одбрани своите…

Франција започнува војна со радикалниот ислам

Франција во моментов е дом на околу 6 милиони муслимани. Ова е многу помлада популација од христијанското. Муслиманската младина чувствува вознемирувачки афинитет кон радикалниот ислам и не се двоумат да…

Индија и Филипините за зајакнување на соработката во одбраната, размена на информации за борба против тероризмот

Индија и Филипините во петокот се согласија да го зајакнат билатералниот ангажман во одбраната и поморската соработка, особено во обуката и набавката на воена опрема и да го засилат споделувањето…

Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Комитетот за буџет на германскиот парламент во четвртокот одобри договор од 5,4 милијарди евра (6,35 милијарди долари) за купување 38 авиони „Еурофајтер“ од „Ербас“ за воздухопловните сили на земјата Договорот…

Клучните предизвици во областа на сајбер безбедноста

* Сајбер-безбедноста мора да биде вградена во секој производ и систем. * За да се постигне ова, потребно е да се исполнат четири предизвици. * Со нивно надминување, можеме да…

Вооружен воен дрон ќе биде воведен во арсеналот на Велика Британија

Освен што ќе биде вооружен, овој дрон со помош на вештачка интелигенција ќе ги открива целите и ќе може да лета во затворени простори. Дронот е дизајниран и ќе се…

Армијата излегува на улица

Шефот на државата и Врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски,  врз основа на член 18 , став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и…

Aктите на терор – тест за националната безбедност на Франција

Деновиве сме сведоци на уште еден чин на терор извршен врз цивилното население во Европа. Франција уште еднаш се соочува со грдото лице на тероризмот, кое секој нареден пат сее…

Влијанието на Интернетот врз младите во процесот на градење на безбедносна култура – закани и ризици

Современата безбедност е комплексно прашање. Современиот безбедносен концепт мора да биде флексибилен и насочен кон дефинирањето на ризиците и заканите врз безбедноста не само на целото оштество, туку и врз…

Конфликтот во Кавказот

“Ipsam historia repetit” или „Историјата се повторува“. Кавказ, планинско место со бурно минато. Деновиве сме сведоци на разгорување уште еден конфликт. Овој пат во Република Арцак. Арцак е самопрогласена држава…