• 30.03.2023 09:52

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

srs-moderator

  • Home
  • Македонската химна денеска го слави 80 роденден

Македонската химна денеска го слави 80 роденден

Пред 80 години, на денешен ден во 1941 година во Струга, за прв пат била испеана песната „Денес над Македонија се раѓа“ – денешна официјална химна на Република Македонија. Автор…

Борел: ЕУ е подготвена да воведе дополнителни санкции кон Мјанмар

Европската Унија е подготвена да воведе дополнителни санкции кон Мјанмар по новата ескалација на насилството од страна на армијата и бара воведување меѓународно ембарго за оружје за таа земја, изјави…

Како би изгледала третата светска војна според експертите

Британскиот весник “Daily Mail” открил како, според мислењето на експертите, би изгледала третата светска војна. Ставот на експертите е дека бојно поле на големите сили ќе стане, пред се, технологијата.…

Новата чешка влада најави замрзнување на платите на државните службеници

Новата чешка влада најави замрзнување на платите на државните службеници и поскромно зголемување на платите во здравството, образованието и социјалните сектори, како дел од заштедите кои би требало значително да…

Израел склучи договор за оружје со САД во вредност од неколку милијарди долари

Израел се договори со американската влада да купи дванаесет хеликоптери CH-53K од Локхед Мартин и два транспортни авиона Боинг КЦ-46 за полнење гориво, пренесува германската новинска агенција DPA. Вкупната вредност…