• 03.06.2023 19:17

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Jane Jancheski

  • Home
  • САД годинава продале оружје и опрема во вредност од 175 милијарди долари

САД годинава продале оружје и опрема во вредност од 175 милијарди долари

Стејт Департментот на САД ги соопшти податоците за продажба на воена опрема и оружје на други држави, за фискалната година која завршува на 30 септември. Продажбата на американска воена опрема…

Стопанска комора на Македонија: Да се почне со конципирање стратегија за долгорочен економски, одржлив развој на државата

Стопанската комора на Македонија препорачува веднаш да се почне со конципирање стратегија за долгорочен економски, одржлив развој на државата, да се рационализираат робусните буџетски расходи и да се пренасочат кон…

Придавката „македонски“ проблематична за бугарските историчари во Комисијата

Се потврдија пишувањата на бугарските медиуми дека на дводневната средба на македонско-бугарските историчари не е постигнат никаков напредок. Членовите на комисијата посочуваат дека заглавиле на, како што велат, една техничка…

Дали Турција пивотира кон Западот?

По завршувањето на претседателските избори во САД и промената на претседателската функција, демократите повторно ќе се вратат на високи функции во власта и се очекува дека одредени политики и надворешни…

Ренџерскиот баталјон денес го слави Денот на единицата

Ренџерскиот баталјон е формиран во 2004та година. Во неговиот состав влегоа припадници од Извидувачкиот баталјон и Падобранскиот одред, а во наредниот период и од останатите единици во АРМ. Ренџерскиот баталјон…

81 година од издавањето на „Бели Мугри“ на Кочо Рацин

Денес (25 ноември) се навршуваат 81 година од објавувањето на најпознатата збирка поезија во македонската книжевност. На 25 ноември 1939 година во печатницата на Драгутин Шпулер, во Самобор, Република Хрватска,…

Македонската Филхармонија денес одбележува 76 години од формирањето

Оркестарот е формиран на 24 ноември во 1944 година, по завршувањето на Втората светска војна и само 11 дена по ослободувањето на Скопје. На ул. „Крушовска“ бр. 27, во домот…

Маја Санду победи на претседателските избори во Молдавија

Кандидатката за претседател Маја Санду победи во вториот круг од претседателските избори во Молдавија, со освоени 56 отсто од гласовите, соопшти Централната изборна комисија на Молдавија. Актуелниот претседател на Молдавија,…